Člověk v drsné přírodě

Příručka Jaroslava Pavlíčka Člověk v drsné přírodě se hodí každému, kdo se chystá na náročnější expedici, nebo na ni chce být připravený.

Jaroslav Pavlíček
Člověk v drsné přírodě

Jedna z mála původních českých publikací tohoto typu by měla sloužit skupinám, které připravují výpravy na problematická místa a drsnější podmínky si vybírají dobrovolně, i všem trosečníkům, kteří se do drsné přírody dostanou proti své vůli. Co je na ní vzácné, že při mnoha opakovaných vydáních autor své vlastní poznatky nasbírané za více než padesát let neustále ověřuje v praxi a příručku doplňuje o nové zkušenosti, nové materiály a nové informace.

Kniha Člověk v drsné přírodě
Kniha Člověk v drsné přírodě

Je samozřejmě pravda, že Ostrov nápadů přináší informace dětským oddílům, které se do podobně náročných podmínek nedostávají, a tudíž téma přežití není pro ně tak přínosné. Ale živě si vzpomínám na citace z této příručky na našem prvním přechodu Rudohoří sotva jsme odrostli oddílovým kalhotám. Pavlíčkovy zkušenosti nesměřují totiž pouze k drsnému spartánském stylu expedic (i když některé rady opravdu drsné jsou).

Hlavní přínos vidím v účelném šetření energií ku prospěchu člověka i okolní přírody. Kniha Člověk v drsné přírodě přináší nejen zásadní informace, jejichž znalost může rozhodnout o přežití, ale vede také k minimální zátěži všech zdrojů, které člověk má k dispozici. Když nebudete s přírodou bojovat, ale pokusíte se jí porozumět, bude výsledek mnohem příznivější a k samotnému souboji vlastně vůbec nemusí dojít. A takovou příručku už stojí za to si přečíst a zařadit ji do oddílové knihovny.

Kniha byla přeložena do angličtiny, němčiny a čínštiny a zaznamenala přes sto tisíc prodaných výtisků, 8. vydání je doplněno nejnovějšími poznatky z let 2014 až 2016.

Člověk v drsné přírodě

  • autor Jaroslav Pavlíček
  • Vydalo nakladatelství 65. pole
  • Praha 2016
  • Doporučená cena 119 Kč
  • Knihu můžete objednat například zde.
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav Pavlíček (* 1943) je český polárník. Po celý svůj život se zabývá výzkumem přežití v divočině a harmonickým soužitím člověka s přírodou. Po studiu koreanistiky na Filozofické fakultě UK v Praze, ze kterého odešel po invazi vojsk v roce 1968, pracoval deset let jako nosič na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách. Poté absolvoval desítky expedic a výprav po celém světě. Založil mezinárodní polární stanici Eco-Nelson na Antarktidě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This