Malý míčkový hlavolam

Pomůcky: šňůra, barevné míčky
Orientační čas: 30 min

Připravit v přírodě malou hříčku na přemýšlení bývá obtížnější. Zahrajte si míčkový nebo také barevný hlavolam.

Pro vyvážení her na výpravě či na táboře se snažíme zařazovat také drobné hříčky zaměstnávající mozek. Malé procvičení mozkových závitů neškodí nikomu a je dobré dát šanci také pohybově méně obratným dětem. Hříčka s míčkovým hlavolamem je velmi jednoduchá a je určena spíš menším dětem. Ale i větším chvíli trvá, než přijdou na logiku správného řešení.

Míčkový hlavolam, tři červené míčky jsou zadání.
Míčkový hlavolam, tři červené míčky jsou zadání.

Potřebujete lano či šňůru a sadu barevných míčků se čtyřmi barvami po 4 ks (míčky je možné nahradit barevnými kartičkami). Z lana nebo šňůry vytvoříme na zemi hrací pole 4 x 4. Do něho jsou předem umístěny tři červené míčky. Úkolem je umístit do zbývajících polí co nejvíce modrých, zelených a žlutých míčků tak, aby se políčka s míčky stejné barvy nedotýkala stranou ani rohem.

Jde to ještě líp?
Jde to ještě líp?

Položení tří červených míčků pro zadání vidíte na fotografii (otočení nebo zrcadlově položené zadání tří míčků není pro výsledek podstatné). Součástí zadání může být informace, že není možné zaplnit všechna pole. Pro menší děti je dobré říci, že při správném řešení zůstane jedno pole volné. Kdo takové řešení najde nejrychleji? Pro větší děti může být zadání méně přesné, stačí jim říci, že není možné zaplnit všechna políčka, kdo najde nejlepší řešení nejdřív.

Jedno ze správných řešení.
Jedno ze správných řešení.

Ještě o něco obtížnější je ponechat na soutěžících zjištění, že všechna pole zaplnit nejdou, a úkol zadat například tak, že je třeba zaplnit co nejvíce políček, a soutěžící ohlásí sám, kdy už má nejlepší řešení hotové. Je také možné omezit čas na řešení hlavolamu a počítat body podle umístěných míčků (to funguje především u různorodé skupiny). Hlavolam je podle potřeby možné řešit i ve dvojicích či ve skupině.

Hříčka netrvá dlouho. Uvedený informační čas je pro cca deset dětí 5-8 let včetně přípravy a vysvětlení pravidel, pokud máte alespoň dvě hrací plochy a dvě sady míčků. S počtem a věkem dětí a s počtem hracích polí se pochopitelně čas bude měnit. Na hře je dobré, že ti, kteří mají již hru za sebou, ze zájmem potom pozorují boj ostatních (předem by děti hlavolam neměly vidět, řešení se snadno vypozoruje).

Změnou základního postavení předem umístěných míčků je možné obtížnost řešení hlavolamu trochu změnit.  Ale doporučujeme vyzkoušet předem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This