Nůž

Dobrý a hlavně ostrý nůž potřebuje každý, kdo často pobývá v přírodě. Je lepší zavírací nebo pevný nůž?

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Velikost a typ nože pro správného zálesáka hodně závisí na způsobu a délce pobytu v přírodě. Pro tábornické putování přírodou a pro tábor je vhodnější spolehlivý nůž zavírací – je lehčí, neprořízne tak snadno bundu a může mít více želízek. Nepříliš praktické jsou ovšem nože s příliš mnoha želízky – jsou těžké a neohrabané. Pro začátek se nejlépe osvědčily jednoduché zavírací nože s jedním želízkem a s pojistkou, případně kapesní nůž se čtyřmi, maximálně pěti či šesti želízky. Zubr nám vyprávěl, že pro začátek si nemáme kupovat příliš drahý nůž, aby případná ztráta tolik nebolela.

Zavírací nůž
Zavírací nůž je pro tábornické účely vhodnější.

Časté a dlouhodobější cesty do přírody vyžadují spíše velký nůž, který má širší použití při táboření a při vaření. Více služeb udělá jednoduchý nůž s kvalitní čepelí a trochu záleží na zvyku, o jaký typ loveckého nože půjde. Důležité je dobré pouzdro, ovšem jako ochrana, nikoli jako ozdoba opasku. V našich podmínkách není (kromě zálesáckého či trampského prostředí) příliš dobrou vizitkou nosit nůž u pasu.

Zavírací nůž s pojistkou a pevný nůž
Zavírací nůž s pojistkou a pevný nůž.

S nožem se nehází, nestrká se do ohně, neotvírají se s ním konzervy a nezabodává se do země ani do stromu.

Příklad špatného zacházení s nožem
Příklad jak se s nožem nikdy nemá zacházet.

Ptali jsme se Zubra na mnohoúčelový nůž na přežití, ale to jsme si dali. Má prý sice mnoho funkcí, ale ty nikdy nevyužijeme. Zato se s ním nedá krájet chleba, při mazání polovina sýru nebo másla zůstane v zubech pily a když konečně opravdu potřebujeme výměnný hrot, tak zjistíme, že leží doma pod postelí. Navíc je na trhu mnoho „skvělých“ survival nožů z nekvalitního materiálu. Něco jiného je, opravdu kvalitní pevný zálesácký nůž. Zubr ale doporučuje počkat s jeho koupí, až má jeho budoucí majitel dostatek zkušeností.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This