Setkání vedoucích na CVVZ

Vedoucí oddílů nejrůznějších organizací se sešli na CVVZ, kde si pilně vyměňovali zkušenosti a dobíjeli baterie. Takový dojem jsme alespoň získali ve dnech 16.-18. listopadu na Celostátní vzájemné výměně zkušeností v Hlinsku.

Co je CVVZ? Již 27 let znamená Celostátní vzájemná výměna zkušeností setkání vedoucích dětských kolektivů všeho druhu napříč všemi organizacemi. Na tomto setkání probíhají po celý víkend semináře a workshopy. Letos organizátoři spolu s lektory připravili 220 programů a dalších aktivit. Jejich návštěvu si každý připravuje sám podle svého zájmu a potřeb. Lektoři fungují bez nároku na odměnu a stejně jako účastníci hradí náklady sami.

Zahájení CVVZ v Hlinsku.
Zahájení CVVZ v Hlinsku.

Postupem času se organizace CVVZ dostala na vysokou úroveň, takže každý účastník může plně využít celý víkend a dozvědět se pestrou škálu informací od tábornických, zdravotnických, organizačních a dalších praktických znalostí přes nejrůznější herní náměty až po psychologii a pedagogiku dětských kolektivů. Stejně jako loni v Šumperku se i letos zúčastnil také Ostrov nápadů.

Hlinsko 2018 a motto Celým srdcem

Jak probíhalo letošní setkání v Hlinsku? Dorazilo sem více než 700 účastníků a lektorů, v pátek 16.11. začal každoroční festival spěchajících postaviček mezi učebnami, zmatek organizovaný s vypětím všech sil týmem organizátorů a poklid i neklid na jednotlivých workshopech a seminářích.

Motto „Celým srdcem“, které si vybrali organizátoři, vypovídá celkem přesně o aktivitách CVVZ. Při setkání rozhodně nejde jen o předávání zkušeností, o informace a semináře, souběžně probíhají setkání kamarádů z různých koutů republiky a také se Slovenska. A především ono dobíjení zmíněné v úvodu. K němu se ještě vrátíme.

Hlavní styčný bod účastníků s organizátory.
Hlavní styčný bod účastníků s organizátory.

Před výkonem týmu pořadatelů je třeba smeknout. Pod vedením Fandy Hronka odvedli pořádný kus práce. Přezdívka Koule mu nepochybně pomohla dokoulet závaží CVVZ v pořádku do cíle, ale bez ostatních by to stejně nešlo. „Šli jsme do toho celým srdcem. Srdcaři pracují s dětmi a díky tomu srdci jsou schopní a ochotní spoustu věcí překousnout. I když uděláme nějaké chyby, tak je překousnou,“ říká s úlevou Koule. Dodejme, že těch chyb nebylo mnoho (pouze vymámit fotky se nám z organizátorů dodnes nepodařilo, museli jsme použít, co bylo).

Předání putovního pádla náchodským pořadatelům CVVZ 2019.
Předání putovního pádla náchodským pořadatelům CVVZ 2019.

Podle našeho názoru je na CVVZ nejcennější, že po celý víkend houfně probíhá již zmíněné dobíjení baterií. Ono se to možná nezdá, ale i vedoucí potřebují vzájemnou podporu. Někdy stačí popovídat si s úplně neznámým člověkem z druhého konce republiky a zjistit, že má stejně málo času, že mu děti provádějí stejné lumpárny, a že i on s tím už několikrát chtěl praštit. A možná, že toto CVVD (Celostátní velké vzájemné dobíjení) má kolikrát nachlup stejnou důležitost, jakou mají semináře, programy a další aktivity.

Zkrátka dobíjení se nesmí podcenit. Díky za CVVZ i za CVVD.

Více na stránkách https://www.cvvz.cz/


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This