Vařič na dřívka
|Vařič na dřívka, nebo také dřívkáč umožňuje vařit úsporně a bez nutnosti nosit s sebou benzín či plyn. Jako palivo se používají drobné klacíky.
Vařič dřívkáč
Znáte neobvyklý typ vařiče na pomezí turistického vařiče a tábornického vaření na otevřeném ohni? Pro jedny úžasný vařič, pro druhé nesmysl. Vařiče na dřívka se ale objevují ve stále větším množství typů a variant, od rozřezaných plechovek kutilů až po komerční výrobky s dokonalou technikou. Malé dřevěné klacíky vaří vždy, všude, spolehlivě a poměrně rychle. Vařič má různá pojmenování, najdete ho pod názvy vařič na dřívka, dřívkový vařič, dřevovařič či dřívkáč. V zahraničí najdete názvy jako wood stove, survival stove nebo camp stove.
Princip je jednoduchý, vařič je vlastně jakési malé přenosné ohniště, ve kterém hoří drobné klacíky. Kyslík potřebný pro hoření proniká otvory v topeništi, kde hoří malý ohýnek. Existují dvě varianty vařiče. První využívá pro přívod kyslíku přirozený tah hořícího ohně, druhou možností je nucený přísun vzduchu pomocí malého ventilátoru.
Video
Podívejte se, jak vařič na dřívka funguje.
Varianty vařiče na dřívka
Na principu vařiče na dřívka je lákavá myšlenka nezávislosti na palivu, které člověk musí nosit s sebou. Dřívkáči stačí cokoliv – úlomky větviček, šišky i drobná drť, kterou najdete téměř všude. Snadno uvaříte i v kempu, kde se dřevo na oheň draho prodává a v okolí je dřevo vybráno zdánlivě do poslední větvičky. A stejně při delším pobytu v odlehlé divočině, kam není možné donést dostatek benzinu či plynu. Nebo při dlouhotrvajícím táboření, kdy planoucí oheň spolkne obrovské množství dřeva, které je nutno zpracovat. Dřívkáče fungují i ve větru, v dešti, v zimě.
Nejjednodušší skupinu tvoří vařiče na dřívka bez ventilátoru, které jsou úplně nezávislé, jejich výkon je však samozřejmě řádově nižší. Princip spočívá v tom, že teplý vzduch sám pomáhá cirkulaci. Tyto typy mají obtížnější rozhořívání, kdy ještě není ve vařiči žhavo. Vařič je možné zakoupit, ve světě je vyrábí více výrobců, ale ke zhotovení takového dřívkáče stačí stejně dobře jakákoliv plechovka s otvory u dna. Oheň je chráněn před větrem a okolí před vypadáváním uhlíků.
Vařič na dřívka s nuceným oběhem vzduchu je nádobka, jakási pícka s dvojitou stěnou a s otvory po obvodu té vnitřní, kde hoří malé klacíky. Hlavní vtip a efektivita však přicházejí s přísunem vzduchu pomocí ventilátorku, jako když foukáte plynule a vytrvale do ohníčku. Vzniká malá, částečně regulovaná výheň s velmi efektivním přenosem tepla na varnou nádobu. Proud vzduchu hnaný větráčkem napomáhá hoření natolik, že v topeništi hoří úplně všechno, včetně vlhkého dřeva, trávy, šišek nebo listí. Pohon větráčku pomocí baterie je malou nevýhodou, ale u dobře navrženého vařiče vydrží zdroj desítky hodin provozu, takže není limitujícím faktorem.
Samostatnou kapitolou jsou kutilské dřívkáče. Na internetu koluje řada návodů od kutilů, kterým je blízký princip vařiče, ale jeho cena je vedla k domácí výrobě. Podle našeho názoru je domácí výroba dřívkáče efektivní pouze v případě, pokud člověk nepočítá čas strávený v dílně. Nákup součástek na samodomo výrobu není finančně příliš náročný, ale pokud má vařič fungovat, jeho výroba se i zručnému kutilovi krutě prodraží. Levnější jsou samozřejmě varianty bez nuceného oběhu, které kutilové dokážou zvládnout z jediné plechovky od konzervy. Na webových stránkách je několik návodů jak na dřívkáč s větráčkem, tak i na dřívkáč bez nuceného oběhu vzduchu.
Pro dobíjení svých baterií můžete použít dřívkáč s temočlánkem. Dobrou volbou pro extrémní podmínky může být spojení s termočlánkem, který v divočině pomůže nejen pohánět ventilátor dřívkáče, ale navíc i dobíjet baterie do různých přístrojů. Objevují se stále dokonalejší možnosti napájení ventilátoru termočlánkem a baterii může nabíjet také solárními panel.
BioLite CampStove
Variantu dřívkáče s termočlánkem propaguje projekt vařiče BioLite CampStove, kde pohon větráčku zajišťuje termoelektrický článek. Vařič je tedy nejen samostatný co do vaření s pohonem ventilátoru, ale navíc může dokonce ještě dobíjet pomocí USB konektoru telefon, GPS nebo čelovku. Hmotnost 935 g je zatím ale dost značná. Větší provedení BioLite HomeStove má dokonce ambice přesahující oblast outdooru – v domácnostech chudých oblastí, kde vaří na ohni, umí ušetřit dřevo, snížit emise a ještě dodá elektřinu pro bateriové přístroje.
Výhody a nevýhody vařiče na dřívka
Z hlediska výhod a nevýhod se budeme zabývat dřívkáčem s ventilátorem. Jeho využití a výhody jsou nepřehlédnutelné, ovšem ne pro každého opravdu výhodné. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody v porovnání s turistickým vařičem?
- Není nutno nosit palivo
- Hoří i nekvalitní a vlhké palivo
- Srovnatelný nebo i větší výkon
- Nevadí vítr ani zima
- Regulace výkonu větráčku
- Použitelné i sálavé teplo
- Živý a pohodovější oheň
- Ačkoliv je palivo skoro všude, není úplně všude a je nutno ho sbírat
- Pomalejší start
- Nutnost obsluhy
- Začouzení nádob
- Nutná znalost udržování ohně
- Nutná opatrnost kvůli požáru
Kdo si dřívkáč oblíbí
Vařič na dřívka ocení především příznivci vaření na otevřeném ohni, kteří zamíří do míst, kde je na normální oheň málo paliva. Další skupinou budou cestovatelé do míst, kam není možno dopravit palivo v dostatečném množství potřebném pro delší pobyt mimo civilizaci. Je trochu problém, kam dřívkáč zařadit, provedením patří spíše k vařičům, ale vaření samo je vařením na ohni. Uživatel musí mít s ohněm a s vařením na ohni zkušenosti – jinak se do dřívkáče nejspíš nezamiluje.
Pro všechny, kteří jsou zvyklí mít rychle, čistě a bezstarostně uvařeno, a kteří nemají živý oheň pod kůží, pro ty nebude vařič na dřívka žádným velkým přínosem. Naopak v oblibě bude u lidí, kterým učaruje, jak jednoduché a úsporné může takové miniohniště být. Jedno je jisté, někdo bude nadšen a jiný zůstane zcela chladný. Dřívkáč není vařič pro každého.
Určitě je to dobrá volba pro ty kdo se snaží mít co nejmenší a nejlehčí bágl. Je to ale za cenu špinavějšího provozu, zakouření je značné. Ale nezávislost na palivu je opravdu velkým bonusem. Dřívkáč má svá specifika, se kterými je nutno se sžít.
Souhlasím, že dřívkáč není vařič pro každého. Vyhovuje spíše svobodymilovným uživatelům tábornicky a zálesácky laděným pro cesty do míst, kde z různých důvodů nechtějí nebo nemohou rozdělat otevřený oheň.
K vaření na dřívkáči užívám smaltovaný kastrolek, velikosti (a objemu), jako má velký ešus.
Očazení se dá snadno otřít o trávu, nádoba je pak (z venku) čistá.