Orientace podle Slunce

Orientace je pro zálesáka nezbytnou součástí pobytu v přírodě. Víš, jak najít světové strany podle polohy Slunce? I když jde o všeobecně známou metodu, není od věci občas si postup procvičit a případně se naučit nové prvky.

Při dnešním elektronickém vybavení, kdy mapa i kompas jsou součástí téměř každého mobilu, se zdá být znalost určení světových stran v přírodě skoro zbytečná. Neplatí to ovšem pro správného zálesáka, protože každý elektronický přístroj může zůstat bez signálu a každá baterie se jednou vybije. Jednoduché pomůcky pro určení světových stran podle Slunce zůstávají součástí zálesáckého umění i v době mobilů, GPS a elektronických map.

Letní čas platí od poslední neděle v březnu do poslední neděle v říjnu.

 

Orientace podle ručičkových hodinek

Nejjednodušší a nejznámější je orientace podle ručičkových hodinek. Stačí namířit malou ručičku na Slunce a rozpůlit úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou, tím směrem je jih. K této populární metodě je třeba připomenout, že v době trvání letního času se půlí úhel mezi malou ručičkou a jedničkou, nikoliv dvanáctkou.Aktuálně ale může být trochu problém s tím, že poměrně málo lidí nosí ručičkové hodinky. Tím se tento velmi jednoduchý a přesný způsob stává složitějším (je samozřejmě možné si ciferník hodinek představit nebo nakreslit, ale to všechno už vyžaduje víc času i práce) a také možnost chyby se zvětšuje.

 

Orientace podle slunečního stínu

Další jednoduchou metodou je orientace podle slunečního stínu. Stačí vybrat si konec stínu jakéhokoliv aspoň metr vysokého předmětu (například zapíchnutá hůl, větev stromu, sloup, stožár, roh budovy), položit na místo kamínek, počkat asi 1/4 hodiny (čím více, tím lépe) a pak položit na konec stínu druhý kamínek. Spojnice kamínků ukazuje k východu, který je ve směru posunu stínu, tedy druhého kamínku.

Na konec stínu polož kamínek a za 1/4 h druhý, spojnice ukazuje na V.
Na konec stínu polož kamínek a za 1/4 h druhý, spojnice ukazuje na V. Metoda je v létě přesná jen kolem poledne, ráno a večer může být odchylka až 30˚, jak ukazuje obrázek vpravo.

Kolem poledne je metoda vcelku přesná. Horší je to v létě mimo čas oběda, dopoledne spojnice kamenů ukazuje mírně k SV a odpoledne je stejná odchylka k JV. V létě totiž opisuje průběh konce stínu křivku, jak ukazuje náš obrázek. Ráno a večer může být odchylka až 30˚. V zimě je křivka pohybu stínu opačná, okolo rovnodennosti je to přímka (a můžeš měřit přesně po celý den).

 

Orientace podle Slunce a času

Využívá se skutečnost, že Slunce se na obloze posune každou hodinu o 15˚ a pokud se tento úhel naučíš odhadovat (viz níže, jak na to), najdeš jih podobně snadno, jako s pomocí ručičkových hodinek. Stačí naměřit od polohy Slunce na obloze tolikrát úhel 15˚, za kolik hodin bude/bylo poledne. Dopoledne přičítáš dopředu, odpoledne odečítáš dozadu. Tím najdeš polohu Slunce v poledne a zároveň jih (v poledne je Slunce přesně na jihu).

Postupuj takto: Zakryj si jednou rukou Slunce, aby tě neoslňovalo. Druhou rukou naměř tolikrát úhel 15˚, kolik hodin zbývá/uplynulo od poledne, tam je jih. Na obrázku je ukázka dopoledního přičítání a odpoledního odečítání příslušného úhlu. Opět platí, že po dobu trvání letního času je Slunce na jihu až v jednu hodinu, takže hledáš směr, kde bude/bylo Slunce v jednu hodinu.

Postup může být i opačný. Pokud znáš světové strany, můžeš tímto způsobem určit čas.

Odhad úhlu 15˚

Odhad úhlu 15˚ je třeba natrénovat. Nejlépe se to dělá čtyřmi prsty pokrčené ruky. Najdi si pravý úhel a natrénuj, jak máš pokrčit ruku, abys se ti vešla přesně 6x do pravého úhlu. Není to nic složitého, po několika pokusech už budeš vědět, jak ruku pokrčit, aby ti čtyři prsty zakryly úhel 15˚.

Nauč se odhadnout úhel 15 ˚ pokrčenou rukou tak, aby se čtyři prsty vešly přesně 6x do pravého úhlu.
Nauč se odhadnout úhel 15˚ pokrčenou rukou tak, aby se čtyři prsty vešly přesně 6x do pravého úhlu.

Podrobnější text o odhadu, využití a důležitosti úhlu 15˚ při orientaci a také o tom, jak na výpravě jednoduše odhadnout, kolik času ještě do zapadnutí Slunce za obzor zbývá, najdeš v článku Jak zjistit čas do západu Slunce.

Slunce se na obloze posune o 15° každou hodinu.
Slunce se na obloze posune o 15° každou hodinu.

Tolik o různých způsobech orientace podle Slunce. Určování světových stran v přírodě se může zdát zastaralé a málo přesné. Výhodou je, že tato orientace funguje nezávisle na přístrojích či na bateriích a je kdykoliv k dispozici (pokud svítí sluníčko). První pomoc také doufejme nebudeme nikdy potřebovat, ale znát bychom ji měli. Že má každý své auto ještě neznamená, že by bylo zbytečné umět chodit pěšky. Přejeme, abyste vždy našli správný směr ať už podle Slunce, či podle čehokoliv jiného.

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek z roku 2018 byl naposledy upraven 1/2022.

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Hvězdy

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This