Pravěké boty

Vyrobte si jednoduché pravěké boty z jednoho kusu kůže inspirované archeologickými nálezy. Jsou vhodným doplňkem k pravěkým či indiánským oděvům.

Máte pěkný pravěký nebo indiánský oděv, ale chybí vám k němu vhodná stylová obuv? Zkuste jednoduché boty z jednoho kusu kůže. Podobným způsobem vyráběli boty již v pravěku, o čemž svědčí archeologické nálezy.

Tento střih je v našem oddíle velmi oblíbený, protože výroba je opravdu jednoduchá a zvládnou ji s drobnou pomocí i menší děti.

Co budeme potřebovat

Na výrobu budete potřebovat pevnější kůži dostatečné velikosti a kožený řemínek (dá se vyříznout ze zbytků kůže) nebo lýkový provázek. Z nářadí pak ostrý nůž (případně nůžky, jde-li kůže stříhat).

Bota v rozloženém stavu
Bota v rozloženém stavu

Postup práce

Nejprve si nakreslíme potřebný tvar přímo na míru konkrétní noze. Buď vyrobíme papírový střih, nebo kreslíme přímo na kůži.  Obkreslíme nohu a přidáme potřebné chlopně. Vpředu jsou úzké a po jejich ohnutí vnikne špička, vzadu a po stranách jsou chlopně větší, vytvoří patu a boky. Každý střih je originál, více o tvaru napoví fotografie.

Každý tvar je trochu jiný.
Každý tvar je trochu jiný.

 

Poté botu vyřízneme nebo vystřihneme (podle síly kůže). Na sucho vyzkoušíme, zda bota sedí na noze (hlavně pata) a vyzkoušíme délku chlopní (cvičně je zahneme kolem nohy). Pokud něco nesedí,tvar upravíme.

Po vyzkoušení uděláme dírky pro provlečení řemínku. Ty můžeme prořezávat, nebo použít průbojník či vrtačku.

Poté již můžeme začít vázat. Při provlékání řemínku chlopněmi je třeba trochu přemýšlet dopředu o tom, z které strany začít a dodržet stejný postup u každé chlopně (není dobré provlékat jednou zepředu a jednou z rubové strany), aby se chlopně pěkně srovnaly za sebou. Z fotografie je vše jasnější.

Provlékání řemínku
Provlékání řemínku.

Předními chlopněmi provlečeme řemínek a stáhneme ho a chlopně urovnáme (ideálně přímo na noze), čímž bota dostane správný tvar. Řemínek buď zakončíme napevno, nebo ho necháme volný a budeme ho dotahovat po obutí na nohu jako tkaničku.

Po provlečení špičky urovnáme a stáhneme chlopně přímo na noze.
Po provlečení špičky urovnáme a stáhneme chlopně přímo na noze.

Patu spojíme napevno krátkým řemínkem protaženým dvěma dírkami skrz všechny tři patní chlopně.

Spoj chlopní na patě
Spoj chlopní na patě.

Jak se bota nosí

Botu je potřeba dobře zavázat na nohu. Konkrétní způsob šněrování bývá opět individuální věc, každý to dělá trochu jinak.

Bota je zpočátku trochu neforemná, ale po chvíli nošení se dobře přizpůsobí tvaru nohy svého majitele.

Boty nosíme buď na holou nohu, lepší je ale použít onuce či vnitřek boty vycpat senem.

 

A po použití nezapomeňte boty dobře usušit, mokrá kůže ráda plesniví.

 

 

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This