Krov na podsadu

Krovy pro stanové plátno podsadových stanů se dají udělat z koupených latí či trubek. Jaký krov má správný táborník?

Nejklasičtější krov na podsadu je vyroben z kmínků malých smrčků z prořezávky. Nepotřebujete žádný kupovaný materiál, postačí ostrá sekera, kousek provázku a šikovné ruce. Ale na rovinu je třeba říci, že nalezení a důkladné očištění tenkých smrčků je práce hodně zdlouhavá, při které notně vyzkoušíte svoji trpělivost. Na jeden krov je potřeba pět smrčků tak akorát tlustých, rovných a dostatečně proschlých, aby stan nebyl celý od smůly.

Krovové tyče -krovovky- jsou na táboře střežené a opatrované jako oko v hlavě.
Krovové tyče -krovovky- jsou na táboře střežené a opatrované jako oko v hlavě.

Pro pracnost při přípravě jsou hotové krovovky pravým pokladem, který si každý táborník jaksepatří považuje. Zvlášť, když všímaví drobní zahrádkáři rádi krovovky uskladněné na tábořišti využijí ke svým rajčatům či fazolím. Svého času jsme dokonce krovovky po táboře přivazovali vysoko mezi husté větve smrků a maskovali je proti objevení ze země, abychom je příští rok nemuseli připravovat znovu.

Krovovka je v rohu lehce přibitá jedním hřebíkem do podsady.
Krovovka je v rohu lehce přibitá jedním hřebíkem do podsady.

Krovovka musí udržet váhu stanu, dole mívají průměr kolem 5 cm, to záleží jak rychle smrčky vyrostly do potřebné výšky přes 2 m. Máme-li hotové tyčky, stačí už jen zaříznout čtyři z nich šikmo, aby se daly přiťuknout na podsadu. Pátá krovovka tvoří hřeben stanu. V dávných dobách jsme krov v horním spoji tří tyčí vázali pouze provázkem, což bylo značné umění. Krov musel být pevný a žádná z tyčí nesměla „vyjet“ z vazby, protože pak bylo v ohrožení stanové plátno. Později jsme vymysleli zlepšovák, hliníkovou trubičku se dvěma otvory, která krov po přikrytí stanem drží pohromadě bezpečně a bez jediného problému. Nic není třeba ovazovat a upevňovat.

Malá trubička se dvěma otvory drží krov spolehlivě pohromadě.
Malá trubička se dvěma otvory drží krov spolehlivě pohromadě.

Sestavený krov je ještě třeba zavětrovat, aby se stan nekýval dopředu a dozadu. Postačí dva šikmo vedené provázky, vždy jeden z každé špičky k opačné dolní patce (někdo dává raději čtyři provázky). Krov se tím zpevní a vydrží i silné nápory větru (provázek samozřejmě nesmí být vetchý a musí něco vydržet).

Sestavený a zavětrovaný krov. Zbývá natáhnout stanové plátno.
Sestavený a zavětrovaný krov. Zbývá natáhnout stanové plátno.

Krov vztyčujeme a plátno stanu vypínáme až na kompletně hotovou podsadu včetně postelí a vnitřního zařízení (těmto tábornickým stavbám se budeme věnovat v samostatném článku). Není větší potupa, než když si táborník rozřízne stanové plátno opačným koncem sekery při zatloukání hřebíku na poličku (a že to jde jako po másle, to můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti). Je-li vše hotovo, stačí už jen natáhnout a vypnout stanovou plachtu.

Vypnuté stanové plátno.
Vypnuté stanové plátno.

Bytelný příbytek na dobu tábora je hotov, určitě v něm budete spokojeni. Přejeme příjemné spaní.

Stan s podsadou

Stan s podsadou je českou tábornickou specialitou. Podívejte se, co všechno je třeba k tomu, aby vlastnoručně postavená podsada byla příjemným útočištěm pro zážitky na letním táboře a pro spokojený odpočinek po náročném dnu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This