Mastek pro táborové umělce

Zkuste na táboře uměleckou dílnu pro výrobky z mastku. Je známý jako nejměkčí minerál a můžete z něj vcelku snadno zhotovit sošku, ozdobu, misku, prstýnek či jakýkoli kamenný výrobek.

Mastek má vzhled kamene, ale je hebký a měkký na dotek. Při tření v ruce máte podobný pocit, jako při dotyku kusu mýdla. Odtud také pochází označení mýdlový kámen.

Táborová umělecká dílna

Mastek může mít mnoho barev: bývá bílý, zažloutlý, zelenobílý, modrobílý, narůžovělý i našedlý. Má zvláštní kresbu, která po vyleštění připomíná mramor. Zvláštní využití má americký černý nebo červený mastek (známý jako catlinit), ze kterého indiáni vyráběli posvátné dýmky.

Mastek se velmi snadno opracovává.

Na táboře si při práci s mastkem vyzkoušíte kreativitu i trpělivost. Na hrubé opracování můžete použít nejlépe pilku na železo, starý nůž, hrubý pilník či rašpli a s opatrností i akuvrtačku. Dosažení kýženého tvaru je už potom je otázka práce s jemnými a jehlovými pilníky, speciálními malými rašplemi, dlátky a brusným papírem. K dosažení povrchového lesku jsou potřeba nejjemnější brusné papíry. Je nutné upozornit děti předem, že povrch měkkého kamene se snadno poškrábe.

Soška před závěrečnou úpravou minerálním olejem.

Vyleštěný mastek můžete natřít minerálním olejem. Několikeré natření vytvoří ochrannou vrstvu a ztemní barvu kamene, takže lépe vynikne textura povrchu. Při poškrábání je možné povrch opět vyhladit jemným brusným papírem a poté znovu natřít olejem.

Hrubý tvar vytvoří pilka na železo.

Mastek je možné zakoupit v obchodech s výtvarnými potřebami. Je velmi měkký, vryp do něj uděláte i nehtem (proto jím začíná známá stupnice tvrdosti minerálů). Kreativní dílna není samozřejmě omezena jen na letní tábory, ale odřezky a obroušený prášek se nejlépe zvládnou v přírodě.

Broušení brusným papírem vyzkouší trpělivost.

Český název minerálu má původ v pocitu, že je na omak mastný. Má mnoho dalších názvů, například už zmíněný mýdlový kámen, dále třeba talek, tuček či steatit.

Kostka a přívěšky.

Zajímavé je jeho použití na známé soše Krista Spasitele, kterou se pyšní Rio de Janeiro v Brazílii. Jeho tvůrci zvolili mastek pro vnější vrstvy sochy kvůli jeho stálosti a snadnému opracování.

Právě dokončený kamenný prstýnek.

Na závěr doplňujeme pár fotek postupné tvorby malé plastiky velryby.

Nejprve je dobré sošku rozmyslet, připravit si papírovou šablonu a podle ní z desky mastku nahrubo vyřezat základní tvar.
Pro hrubou práci používáme pilku na železo, starý nůž a pilník. Pro jemnou práci poté jehlové pilníky a smirkový papír.
Materiál odebíráme postupně, je důležité rozmyslet, co je vystouplé a co ne.
Na konci je snadné mastek pěkně vyleštit. Jemným smirkovým papírem a i pouze prsty.

Táborová umělecká dílna bude s použitím mastku vyrábět velmi zajímavé plastiky a možná přiláká některého táborníka i k hlubšímu zájmu o kámen a jeho zpracování. Přejeme příjemné chvíle pří práci s „mýdlovým kamenem“.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This