Vrtulník

Vyzkoušejte si svou zálesáckou zručnost a vyřežte ze dřeva jednoduchý vrtulník, který skutečně létá.

Nepříliš složitý a přitom zábavně akční výrobek je létající vrtulník, který si každý může vyřezat ze suché větve. Kdo má šikovné ruce, dokáže to za hodinku či za dvě. Je potřeba rovná suchá větev z měkčího dřeva asi 2 cm silná a 20-25 cm dlouhá. Vyřezávání probíhá podle nákresu. Listy vrtulky musí být nakloněné asi o 15-25 º od vodorovné osy.

Na výrobu vrtulníku postačí ostrý nůž.
Na výrobu vrtulníku postačí ostrý nůž.

Pozor, před začátkem si rozvažte, kterým směrem mají být listy nakloněné. Svislou tyčku vrtulníku totiž roztáčíme mezi dlaněmi a prsty, a přitom má každý zažitý jeden směr prudkého roztáčení. Vyzkoušejte si, kterou rukou při roztáčení hůlky jdete od sebe a kterou k sobě. Ve směru točení musí vrtulka mít vztlak. Na nákresu je vrtulka, která vyžaduje pohyb pravou rukou k tělu a levou od těla. Pokud se vám lépe roztáčí opačným směrem (levou rukou k sobě a pravou od sebe), musí mít vrtulka opačný sklon, jaký vidíte na fotografiích a na videu. Po začátku řezání toto již nejde změnit.

Dřevěný vrtulník létá do vzdálenosti přes deset metrů.
Dřevěný vrtulník létá do vzdálenosti přes deset metrů.

Náklon vrtulí dělejte spíše menší. Čím větší náklon, vím větší má vrtulník vztlak, ale tím dříve se také vrtulka zastaví a váš stroj nedolétne příliš daleko. Čím menší je náklon, tím méně letí vrtulník vzhůru, ale zase se vydrží déle točit. Ideální poměr závisí také na váze celé soustavy.

Vrtulník roztáčíme napevno vsazenou osou – tyčkou, dlouhou také asi 20-25 cm, která je ukončená mírně se zužujícím čtyřhranem. Také ve středu vrtulky udělejte čtyřhranný otvor (což se nožem dělá dobře), do kterého osu pevně nasaďte. To proto, aby se vrtulka neprotáčela a aby z ní osa za letu nevypadla. Osa musí být lehká (vhodná je třeba naštípaná suchá krajinka), většinou vychází o něco silnější než tužka.

Délka vrtulky i osy vrtulníku je zhruba stejná, 20-25 cm.
Délka vrtulky i osy vrtulníku je zhruba stejná, 20-25 cm.

Samotné létání  není nic složitého. Vrtulku prudce roztočíme dlaněmi a, pokud jsme pracovali dobře, vzlétne do výšky. Svislá tyčka přitom stabilizuje let vrtulníku. Při roztočení v šikmé poloze se vrtulník rozletí více do dálky. Na podobném principu fungují  mnohé létající hračky z plastu.

S vrtulníky můžete uspořádat závod v délce doletu, do dálky uletí kolem 5-10 m. A kdo svoji vrtulku dobře roztočí, sklidí všeobecný obdiv. Let vrtulníku můžete také vidět na našem videu.

A ještě zajímavost pro příznivce příběhů. Zálesácký vrtulník nám poprvé ukázal Američan Dale Barber, manžel adoptivní Setonovy dcery Dee Seton Barber, při jejich společné návštěvě v ČR v roce 1996. Vrtulník má tedy zajímavou historii vzdáleně  spojenou s potomky slavného spisovatele a zakladatele woodcraftu, E. T. Setona.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This