Carving – vyřezávání do ovoce a zeleniny

Sejde se vám občas na táboře větší množství ovoce či zeleniny?  Než ho sníte, můžete vyzkoušet  carving, dekorativní vyřezávání do potravin.

Na táboře máme návštěvní den. Rodiče obvykle přivezou něco dobrého pro své děti a něco pro celý tábor. Často je to nějaké letní ovoce a hodně se vozí také melouny. A když bylo jednou ovoce hodně, rozhodli jsme se vyzkoušet carving.

Carving je nejen moderní forma lyžování (vykrajování začátek), ale také „umělecká“ disciplína dekorativního vyřezávání do potravin. Rozmohlo se u nás v posledních desti letech a přišlo k nám z východní Asie (velmi rozšířené je a bylo např. v Thajsku).

Obvykle se vyřezává právě z ovoce či zeleniny, ale dají se takto upravovat také např. sýry. My jsme používali melouny, jablka, okurky, mrkev, papriky, ředkvičky. Vyřezávat je možné ale skoro cokoliv.

Pro jednoduché vyřezávání postačí ostrý nůž, který by měl mít každý táborník u sebe. Pokud plánujete složitější tvary či vzory, je dobré pořídit sadu speciálních nástrojů určených pro carving.  Jedná se o různé nože, dlátka a dlabátka. Základní sady úplně postačí a nebývají ani nějak extrémně drahé.

Ale ani vyřezávání pouhým nožem není vůbec marné, protože se táborníci na snadno opracovatelném materiálu učí práci s nožem. Rozhodně neuškodí také malé upozornění, že řezat se nesmí proti prstům jak cizím, tak vlastním, ani proti jakékoliv jiné zranitelné části těla. Jedinou výjimkou je palec té ruky, která právě drží nůž a řeže (a i to se musí umět). Ovoce či zeleninu je třeba držet vždy za nožem, nikoliv před nožem. 

Pokud předem plánujete carving vyzkoušet, je dobré načíst různé návody a podívat se na videa. Na internetu je jich opravdu hodně. Také je dobré vytisknout nebo připravit dětem nějaké ukázky, aby měly inspiraci.

Můžeme vyřezávat jen tak, nebo můžeme v carvingu uspořádat malou soutěž, ať už na jednotlivce či na skupiny. Při vyhlašování a hodnocení této soutěže doporučujeme řídit se radami pro Hry se subjektivním hodnocením a dát předem jasná kritéria, co a jak se bude hodnotit.

Po skončení soutěže umělecké výtvory sníme, byla by škoda je nechat shnít. A při vyřezávání pozor na prsty.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This