Košíček z oříšku

Přírodní ozdoba pro oddílové Vánoce, pěkná dekorace, náhrdelník, náušnice i rukodělný dáreček, to vše zastane obyčejný lískový oříšek přetvořený do malého košíku. Dostali jsme do redakce čtenářský článek pro šikovné a trpělivé ruce.

Jako výchozí přírodní materiál pro košíčky slouží lískové oříšky. Mohou být různých velikostí a lze je sbírat zralé i nezralé, práce je ale jednodušší s nezralými oříšky, jedno jestli čerstvými nebo suchými. Nejvhodnější období pro sběr je proto červenec, srpen,

Košíčky se dají použít jako ozdoby a dekorace k nejrůznějším účelům. Kdo má rád přírodní výrobky, může je  dát na kůžičku na krk jako náhrdelník, nebo zavěsit jako náušnici do ucha. Obecně platí, že jde o práci s drobným oříškem, který je třeba naříznout dost opatrně, jak je vidět z návodu. Je třeba počítat s tím, že úprava oříšku je dost piplačka. Na závěr je pak třeba podle použití zvolit vhodnou povrchovou úpravu.

Co budeme potřebovat
Co budeme potřebovat.

K práci je potřeba ještě fixa, ostrý nůž, plátek pilky, pilník (jehlový x na nehty), špendlík, kancelářská sponka. Celý postup je jednoduchý a dostatečně jasný z následujících fotografií a z popisků.

Oříšek je nutné správně orientovat.
Oříšek je nutné správně orientovat.
Pomocí fixy nebo tužky si naznačíme řezy. Fixa je lepší lihová, při použití obyčejné se načrtnuté čáry setřou.
Plátkem pilky vyřízneme dva rovnoběžné řezy.
Následně je nutné velice opatrně odříznout naznačenou část dvěma řezy kolmo na již  hotové rovnoběžné zářezy. Hrozí riziko prasknutí ouška košíčku.
Po odříznutí odstraníme přebytečné části a vydlabeme vnitřek oříšku.
Pomocí pilníku dopilujeme hrany košíčku a vnější části zbavíme nerovností.
 
Zbývá povrchová úprava, nabízí se olej, včelí vosk či bezbarvý lak, podle vkusu. Někdo nemá lakování v oblibě, na druhou stranu poskytuje delší trvanlivost košíčku. Povrchovou úpravu dřeva podrobněji popisuje text, jak upravit samorost.
 
Na závěr několik příkladů použití, které nepochybně inspirují k dalším nápadům. Na schůzkách v klubovně i při práci doma může být výroba košíčku dobrým procvičením šikovnosti a trpělivosti. Netrvá dlouho, ale vyžaduje opatrnost a šikovnost.
Náušnice
Závěs na šnůrce
Náhrdelník
Dekorace, povrch upraven lakováním

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This