Sněžné brýle

Brýle proti sněžné slepotě jsou nezbytnou pomůckou při dlouhém pobytu na sluníčku v oblastech se souvislou sněhovou pokrývkou.

Rád čtu knihy s polární tématikou a tak jsem se k výrobě téhle praktické a dokonalé pomůcky používané přírodními národy arktické a subarktické oblasti už nějaký čas chystal. Fascinovala mne jednoduchost a přiznám se, že i nepopiratelná elegance sněžných brýlí.

V plné kráse - takřka reklamní fotografie
V plné kráse – takřka reklamní fotografie.

Sněžné brýle jsou nezbytnou pomůckou zejména při jarním sluníčku, které oslňuje oči nejen přímo, ale ještě se násobí díky odrazu slunečních paprsků od krystalků sněhu. Brýle se prý používaly i při sněhových bouřích, aby byl zrak alespoň trochu chráněn před bodavými krystalky sněhu.

Tohle vypadá na opravdickou realitu
Tohle vypadá na opravdickou realitu.

Hodně inspirace jsem získal před mnoha lety v Kodaňském národním etnografickém a historickém muzeu, kde je opravdu velmi kvalitní expozice původních obyvatel Grónska. Konec konců, kde jinde by měla být tak bohatá sbírka inuitských předmětů denní potřeby, když Grónsko je součástí Dánska.

Pestrá palety sněžných brýlí

Typy těchto brýlí jsou vlastně dva základní. Za prvé – pevné brýle z jednoho kusu, které vidíte na úvodních obrázcích.

Všimněte si i luxusní zdobené krabičky
Všimněte si i luxusní zdobené krabičky.

Druhou možností je vyrobit je ze dvou kusů, kdy každé oko je zakryto samostatným kusem materiálu. Tyto díly jsou k sobě spojeny řemínkem v místě kořene nosu. Dvoudílné brýle lépe vyhovují nám bělochům, protože na rozdíl od Inuitů nemáme tak plochý obličej a aby brýle dobře zakryly oči i z boku, je nutné dosáhnout hodně prohnutého oblouku. Výroba pevných brýlí z jednoho kusu je potom poněkud náročnější.

Malé dvoudílné pěkně skladné
Malé, dvoudílné a pěkně skladné.

Nejčastěji k výrobě Inuité používali dřevo, které nalézali naplavené na břehu moře. Často to bylo dřevo až ze Sibiře. Řeky jako Ob, Lena, Jenisej a řada dalších při jarním tání nebo velké vodě spláchly stromové vývraty do Severního ledového oceánu a tam pak dřevo zamrzlé v ledu putovalo několik let, než se objevilo třeba až u Grónských břehů.
Dalším materiálem byla kost nebo sobí paroh či podobný materiál. Zejména tyto brýle byly často pěkně zdobeny.

Krásně zdobené
Krásně zdobené sněžné brýle.

Indiánům severních oblastí dobře posloužila i březová kůra. Tento způsob ochrany před sněžnou slepotou je dodnes v nouzi běžně používán. Výroba není složitá a návod na jednoduché sněžné brýle najdete v mnoha tábornických či bushcrafterských příručkách.

Replika brýlí z březové kůry vyrobená nějakým bushcrafterem
Replika brýlí z březové kůry vyrobená nějakým bushcrafterem

Březovou kůru můžeme nahradit papírovým kartonem nebo nějakým kusem tvrdší kůže a podobně.

Svoje brýle jsem vyřezal z kusu lipového dřeva, namořeno lihovým mořidlem a napuštěno včelím voskem.

WOW - vypadám fakt drsně :-)!

Pro připevnění kolem hlavy jsem dodal kožený řemínek.

Použití sněžných brýlí v našich podmínkách je jistě velmi omezené, ale jakmile vyrazíte na delší dobu někam do světa sněhu a ledu, ať už je to horský terén nebo severské oblasti, budou sněžné brýle hodně potřeba. A pokud zvolíte zálesácký způsob cestování přírodou, nebudete litovat čas strávený výrobou sněžných brýlí.

Původní text najdete na fóru bushcraft-portal.sk.

zdroj ilustračních obrázků: internet

Téma zima

Doba ledová je doba ledová, ten povzdech zní skoro závistivě při zimních teplotách vysoko nad nulou. Ale pokud je zima jak se patří, máme nápady v zásobě.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma zima

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu zima

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This