Vánoce pro lesní zvířata – raději jen symbolicky

Oblíbenou tradicí na zimních výpravách je zdobení vánočního stromečku pro lesní zvěř. Pozor ale na to, co zvířatům nadělíte, abyste jim velkou hostinou spíše neuškodili.

Také na zimní výpravě či oddílových Vánocích zdobíte stromek pro zvířata v lese? Je to hezká tradice, rozšířená mezi spoustou dětských oddílů i mezi dospělými. Na vybraný stromek někde v lese se navěsí dobroty pro zvířátka (jablka, mrkev, kousky pečiva…), zbytek potravy se pak uloží pod strom (aby na ní dosáhla i menší zvířátka). Rozsvítí se svíčky, zazpívají koledy, rozdají se dárky. Ozdobený stromek se pak zanechá na místě, aby si lesní zvířata také užila Vánoce.

Ale pozor, s tou potravou pro zvěř to nepřehánějte. Doporučujeme stromek ozdobit „krmivem“ spíše symbolicky. Větší množství nevhodné potravy zanechané pod vánočním stromkem může zvířatům někdy i uškodit.

Problematické může být zejména pečivo, kterého by zvěř nikdy neměla větší množství naráz. To je také hodně náchylné na různé plísně, stejně jako zrní či zelenina zanechaná na zemi pod stromkem. Kromě lesních plodů (žaludy, kaštany) nedoporučujeme pod stromečkem zanechávat větší množství ničeho.

Pokud přeci jenom chcete zvěři na zimu přilepšit, je lépe se domluvit s lesníkem, který poradí, co je vhodné donést. Donesenou potravu potom umístí v přiměřené dávce do krmelce a korýtka, kde potrava neplesniví. Pro samostatné vánoční přilepšení platí obligátní úsloví, že méně je v tomto případě více.

Podrobnosti se dočtete například zde.

Téma zima

Doba ledová je doba ledová, ten povzdech zní skoro závistivě při zimních teplotách vysoko nad nulou. Ale pokud je zima jak se patří, máme nápady v zásobě.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma zima

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu zima

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This