Pupeny jako poznávací znamení

Je-li zima v plném proudu a stromy jsou bez listů, zdánlivě nejdou rozeznat. Správný táborník ovšem pozná stromy i v zimě podle vzrůstu, podle kůry a především podle pupenů.

Listnaté stromy a keře přečkávají zimu bez listí. Důvodem je ztráta vody odpařováním z listů, v zimě je totiž voda pro stromy hůř dostupná a proto je výhodnější, aby listy na zimu opadaly. Jehličnaté stromy mají jehlice mnohem méně porézní a s menší plochou, proto pro ně odpařování vody není tak velký problém.

Dlouhé, štíhlé a špičaté pupeny buku se hodně odklánějí od větvičky.
Dlouhé, štíhlé a špičaté pupeny buku se hodně odklánějí od větvičky.

V zimě tedy nemůžeme dřeviny poznávat podle listů, ale zálesáci to umějí podle mnoha dalších znaků. Jedním z nich je tvar a postavení pupenů na větvičkách. Pupeny jsou zárodky jarních listů či květů a jsou pro každý strom stejně charakteristické jako listy či květy.

Na konci větvičky dubu je několik pupenů pohromadě.
Na konci větvičky dubu je několik pupenů pohromadě.

Všimni si na zimní výpravě konců větviček. Každý živý strom má pupeny připravené na jaro. Na internetu najdeš řadu článků s podrobným popisem a s fotografiemi pupenů jednotlivých druhů stromů. Například článek s popisem a ukázkovými fotografiemi pupenů mnoha druhů stromů, nebo pdf s detaily pupenů lesních dřevin ke stažení. V komentáři pod článkem je odkaz na zakoupení klíče k určování stromů v zimním stavu, děkujeme Questovi za doplnění.

Kulaté pupeny třešně rostou blízko u sebe.
Kulaté pupeny třešně rostou blízko u sebe.

Pro začátek postačí, když si všimneš pupenů několika nejznámějších stromů. Uvidíš, jak rozdílný je tvar a postavení pupenů na větvičkách. A možná tě pupeny zaujmou natolik, že se naučíš poznávat i méně známé druhy stromů podle pupenů.

Pupeny a jehnědy břízy.
Pupeny a jehnědy břízy.

 

Zvláštní vzhled pupenů na kolmých letorostech jinanu.
Zvláštní vzhled pupenů na kolmých letorostech jinanu.

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme a doplňujeme, tento článek byl naposledy upraven 3/2020 podle komentáře pod článkem.

Téma zima

Doba ledová je doba ledová, ten povzdech zní skoro závistivě při zimních teplotách vysoko nad nulou. Ale pokud je zima jak se patří, máme nápady v zásobě.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma zima

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu zima

  Počet komentářů: 2

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This