Stopy a začínající stopaři

Začínající stopaři se ve městě či na vesnici nejsnadněji dostanou ke stopám psů a koček, v přírodě potom nejspíš uvidí stopy zajíce. Jaké jsou doporučené postupy při stopování?


Vhodných příležitostí pro stopování není mnoho, dobré je proto žádnou takovou příležitost nevynechat. Nejlepší je samozřejmě čerstvý sníh. Je ale dobré počkat, až přestane sněžit, a neměl by foukat ani moc silný vítr, aby stopy nezavál. Také musí zvířata mít nějaký čas, aby stopy vůbec mohly vzniknout. Nejlépe bys měl tedy vyrazit brzy ráno druhý den poté co nasněžilo.

Stopa zajíce.

S sebou vezmi mobil či fotoaparát na dokumentaci, zápisník s tužkou na kreslení stop a samozřejmě nějaký centimetr, aby bylo možné změřit velikost stopy a délku kroku. První stopa, na kterou nejspíše na své stopařské výpravě narazíš, bude stopa psa nebo kočky. Mezi nimi je jeden velmi důležitý rozdíl.

Kočka domácí a kočkovité šelmy
Stopa kočky je pěkně kulatá se čtyřmi měkkými otisky prstů bez drápů. Kočka umí pěkně drápat, ale její ostré drápky jsou při pohybu terénem zatažené, takže jejich otisk ve stopě není (stejně je to i u dalších kočkovitých šelem, u nás např. rys). Stopa kočky je 3 – 4,5 cm dlouhá. V poklusu kočka často tzv. čáruje, to znamená, že její stopy jsou téměř v jedné řadě. Zadní nohy přitom došlapují přesně do stopy přední nohy. Délka kroku v tom případě bývá 30 – 50 cm. Pokud se kočka prochází, bývá krok kratší, od cca 15 cm.

Vlevo stopa kočky, vpravo stopa psa.

Pes a psovité šelmy
Psovité šelmy mají také čtyři prsty, stejně jako kočky. Proto je stopa podobně kulatá se čtyřmi otisky prstů. Rozdíl je v tom, že psovití nemají drápy zatahovací a proto jsou ve stopě jasně viditelné. Velikost stopy a délka kroku je velmi odlišná podle rasy psa, takže to nemůže být vodítkem. Při rozlišení psí a kočičí stopy nepomůže ani stopní dráha, protože psi při poklusu také často čárují, podobně jako kočky. Rozpoznání od dalších psovitých čelem podle stop je možné podle toho, že liška má prostřední prsty více předsazené (psi je mají mezi krajními prsty) a stopa je proto oválnější. Také vlk má stopu zadní končentiny oválnější (délka 10 – 14 cm), přední je podobně kulatá, jako u psů.

Zajíc má typické stopy
Stopu zajíce si nemůže začínající stopař splést. Typické jsou oválné otisky dvou zadních končetin, které zajíc pokládá před přední. Říkáme, že zajíc hopkuje a to jak v klidu, tak při úprku. Stopa zadních nohou je dlouhá 11 – 15 cm. Krok zajíce může být 35 až 50 cm, ale při úprku dokáže zajíc skočit i do dálky 3 m. Při stopování může být zajímavé sledovat nejdelší skok v dané stopě. Podobné stopy králíka jsou podstatně menší. Stopa zadních končetin je dlouhá jen 4 – 5 cm.

Stopa veverky připomíná písmeno V
Stopa veverky má podobný charakter jako stopa zajíce, protože podobně klade zadní nohy před přední. Ale zatímco stopy předních tlapek jsou u zajíce za sebou, veverka má stopy předních vedle sebe. Na rozdíl od zajíce je také ve stopě veverky jasně vidět pět dlouhých prstů. Stopa zadních tlapek je dlouhá 5 – 7 cm. Délka kroku při hopkování je 30 cm, ale veverka v pohodě zvládne i poskočit do vzdálenosti 100 cm.

Pár rad na začátek
Při stopování je potřeba zaměřit se nejen na samotnou stopu. Stejnou pozornost věnuj i celé stopní dráze, která ti prozradí daleko spolehlivěji, kdo zanechal ve sněhu stopy.

Potřebuješ metr, zápisník, tužku a dobrým pomocníkem je také fotoaparát či mobil, bys mohl stopy dobře zdokumentovat.

Pokud fotografuješ, přilož ke stopě metr, to ti při pozdějším určování stopy hodně pomůže.

Délka kroku je vzdálenost otisků stejné tlapky. Častým omylem je, že se měří vzdálenost mezi předními a zadními tlapkami.

Pokud je stopa dobře otištěná, můžeš si udělat sádrový odlitek, ale co se kvality týká, je lepší odlévat spíše stopu otištěnou v blátě než ve sněhu. Sádra v zimě velmi pomalu tvrdne.

Už v úvodu článku jsme říkali, že musíš počkat na vhodné počasí. Nejlepší je čerstvý sníh zhruba den poté, kdy přestane padat nebo foukat vítr. Starý nebo zledovatělý sníh, stejně jako déšť, stopování ve sněhu skoro znemožní.

Stopy táhnoucí se sněhovou plání do dálky ale nejsou jedinou informací, kterou po sobě zvířata a ptáci zanechávají. Už jsme říkali, že letní stopy v blátě či ve vlhké hlíně jsou často kvalitnější než sněhové. Navíc kromě otisků tlap zůstávají ještě pobytové stopy, jako je trus, vývržky, okousaná šiška a mnoho dalších neklamných stop. O těch si povíme zase někdy jindy.

Téma zima

Doba ledová je doba ledová, ten povzdech zní skoro závistivě při zimních teplotách vysoko nad nulou. Ale pokud je zima jak se patří, máme nápady v zásobě.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma zima

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu zima

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This