Dostavník na sněhu

Pomůcky: sníh, lano 5m, pevný plastový pytel či jiný "dostavník"
Orientační čas: neurčeno

Když na zimní výpravě objevíte pěknou zasněženou louku, můžete si zkusit zahrát závod dostavníků. Rozproudí krev a zahřeje jak cestující, tak bujné koňské spřežení.

Pro závod je třeba vybrat vhodný dostavník. Nejjednodušší je velký plastový pytel (ten se snadno nese a je kdykoliv připraven k použití). Použít je ale možné jakýkoliv vhodný prostředek, který je k dispozici. Například plastové boby, klasické sáně, ale třeba i plastový lavor nebo pneumatiku. K dostavníku připevněte cca 5 m dlouhé lano, vyznačte vhodnou trasu a závod může začít.

ilustrační foto

Do dostavníku usedne jeden z hráčů a dva nebo tři se ujmou role spřežení. Trasa by měla být vyznačena na volném prostranství buď na vzdálenost (záleží hlavně na rychlosti), přibližně do kruhu (záludnosti odstředivé síly), nebo jako slalom (velké záludnosti odstředivé síly). Po projetí trasy nastoupí další spřežení. Měří se čas průjezdu trasou, vítězí nejrychlejší posádka.

Aby bylo vše spravedlivé, mělo by každé spřežení projet trasu tolikrát, aby se na každého dostala role cestujícího.  Výměna cestujícího a spřežení může být součástí měřeného času (záleží tak na šikovnosti a je i legrace), ale z hlediska postupného zahřátí všech hráčů je možná lepší, aby se soutěžící posádky střídaly (tedy jeden cestující od každé posádky a pak teprve výměna, časy každé posádky se pak sčítají)).

Terén musí být bezpečný a nejlépe na rovině s dostatečnou vrstvou sněhu.

Hra je se svolením vydavatele převzata z publikace Hanse Hirlinga „333 her pro malé i velké skupiny dětí 8 -14 let“, jejíž recenzi najdete zde.

Téma zima

Doba ledová je doba ledová, ten povzdech zní skoro závistivě při zimních teplotách vysoko nad nulou. Ale pokud je zima jak se patří, máme nápady v zásobě.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma zima

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu zima

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This