Ořechové lodičky

Vánoční tradice pouštění ořechových lodiček je oblíbená také mezi mnoha oddíly. Vyrobte s dětmi lodičky ze skořápek a pusťte je po vodě například na vánoční výpravě.

Výroba lodiček ze svíček a ořechových skořápek patří mezi stále udržované vánoční tradice. Vyzkoušejte to také s dětmi na výpravě či na oslavě oddílových Vánoc. Svítící lodičky, vyplouvající za tmy na hladinu řeky, potoka či rybníka, vykouzlí určitě nezapomenutelnou atmosféru. A pokud Vánoce slavíte v klubovně, lavorek s vodou poslouží při zhasnutém světle také.

Výrobu není třeba asi nijak podrobně popisovat. Je natolik jednoduchá, že ji zvládnou i menší děti. Potřebujeme vlašské ořechy (raději větší) a svíčky. Ořechy rozlouskneme tak, aby se zachovaly poloviny skořápek (mějme raději více ořechů, skořápky mohou prasknout). Nejšetrnější loupání je tupým příborovým nožem, kterým zapáčíme v místě bývalé stopky ořechu.

Svíčky nařežeme na vhodnou délku (raději kratší, lodičky jsou stabilnější) a zkusmo zapálíme knot, aby se potom malá svíčka v lodičce dobře rozsvěcela. Pak kápneme vosk do skořápky, nahřejeme svíčku zespodu a vlepíme doprostřed skořápky. A to je vše.

Na výrobu stačí skořápky od ořechů a svíčky.

Doporučujeme lodičky vyrobit předem v teple domova či klubovny a vyzkoušet, jestli plave rovně (lépe vystředit), jestli nemá příliš velký ponor (nechat svíčku chvíli hořet, aby byla menší) a jestli dobře hoří (chvilička svícení většinou postačí na uvolnění knotu). Zkoušení a opravy venku v mrazu nejdou moc dobře.

Hotová lodička, zkouška ve dřezu
Hotová lodička, zkouška ve dřezu.

Pak již stačí vyrazit na vhodné místo, lodičky zapálit, vypustit a pozorovat, jak daleko letos doplují…

Pouštění v Praze na Čertovce
Pouštění v Praze na Čertovce.

A raději ještě malá poznámka k výběru místa. Jdete-li pouštět lodičky s dětmi, volte takové, kde je snadný, bezpečný a neklouzavý přístup k vodě.

Téma Tradice a zvyky

Správný oddíl by neměl zapomínat na lidové tradice a zvyky, které mohou obohatit jak samotnou činnost, tak i kulturní přehled členů oddílu. Ostrov nápadů pravidelně přináší náměty na tradiční zvyky a hry spojené s lidovou tradicí.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Tradice a zvyky

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Tradice a zvyky

  Téma zima

  Doba ledová je doba ledová, ten povzdech zní skoro závistivě při zimních teplotách vysoko nad nulou. Ale pokud je zima jak se patří, máme nápady v zásobě.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma zima

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu zima

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This