Čarovné a léčivé jmelí

Jmelí známe především z tradic o Vánocích. Přináší do rodiny štěstí i lásku a líbají se pod ním nejen zamilovaní. Zimní čas je dobrou příležitostí vidět jmelí i v přírodě.

Na zimních procházkách a výpravách můžete tu a tam spatřit v korunách opadaných listnatých stromů kulaté stálezelené keříky s bílými kuličkami. Je to jmelí, celým jménem jmelí bílé (Viscum album).

Jmelí roste na mnoha druzích listnatých i jehličnatých stromů. Na listnatých stromech ho najdete především na Moravě, v Čechách je vzácnější a v některých oblastech středních a západních Čech se nevyskytuje vůbec.

U nás rostou celkem tři poddruhy jmelí, jeden na listnatých a dva na jehličnatých stromech. Jehličnany ale neopadávají, takže jmelí není tak snadné zahlédnout. Jmelí je stálezelené s bílými plody a roste poloparaziticky, což znamená, že svého hostitele sice využívá, ale neničí tak urputně, jako úplný parazit.

Jmelí má léčivé vlastnosti, které využívá i moderní farmacie. Posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Věhlas a magické vlastnosti mu ale přiznávali již staří Řekové. Za účinné se považuje jmelí, které roste na jabloni, na hlohu, na dubu či na jedli.  Jako neúčinné je naopak považováno jmelí z topolu.

Jak zajistit štěstí na celý rok

O slávu jmelí se zasloužili především keltští druidové, kteří ho během slunovratu získávali v korunách dubů zlatými srpy (na dubech roste jmelí poměrně vzácně). Odtud zřejmě pocházejí i dnešní zvyky a tradice kolem jmelí.

Nejznámějším zvykem je zavěšení jmelí ke stropu či nade dveřmi, přináší do domu štěstí a lásku. Jmelí nad štědrovečerním stolem mělo zaručit bohatou úrodu v příštím roce.

Další tradicí je políbení pod zavěšeným jmelím, polibek zaručuje lásku po celý rok. Po každém políbení se má utrhnout jeden z lepkavých plodů kromě poslední kuličky, která má zůstat po celý rok.

Jmelí také sloužilo jako ochrana před uhranutím a zlou mocí vůbec. Větvička jmelí se dávala narozeným dětem do kolébky, aby zlé síly nemohly dítěti ublížit. Ovšem pozor, kouzelná moc jmelí funguje jen v případě, že je darované. Na tuto důležitou okolnost je třeba vždy pamatovat.

Jmelí nebo ochmet?

Pokud spatříte v zimě v koruně dubu zažloutlý kulový tvar bez listí, nebude to nejspíš jmelí, ale ochmet evropský (Loranthus europaeus). Ochmet je jmelí velmi podobný, ale je opadavý. Ochmet občas můžete najít pozlacený či postříbřený i na vánočních trzích, protože obarvený ochmet je od jmelí téměř k nerozeznání.

Keřík ochmetu se žlutými plody vysoko v koruně dubu.

Ochmet je vzhledem i poloparazitickou náturou velmi podobný jmelí. Nejlepším rozpoznávacím znamením je tvar a barva plodů. Jmelí má kuličky bílé, zatímco na ochmetu jsou kuličky žluté a rostou v malých hroznech. Právě pro své žluté plody má ochmet v koruně dubu po opadání listů žlutavou barvu. Léčivý ale není a nejsou kolem něj známé ani žádné pověry.

Všimněte si v zimní přírodě jmelí i ochmetu. 

Dnes se zavěšování jmelí stalo hezkou tradicí Vánoc i bez přímého spojení s jeho čarovnou mocí. Ale ať už člověk má větší či menší víru v prastaré tradice, jejich dodržování přináší určité spojení s dávnou moudrostí. A pokud v přírodě narazíte na jmelí či ochmet, budete už dobře vědět, jaké kouzlo Vánoc je se jmelím spojené, a jak se k tomu všemu připletl ochmet.

Téma Tradice a zvyky

Správný oddíl by neměl zapomínat na lidové tradice a zvyky, které mohou obohatit jak samotnou činnost, tak i kulturní přehled členů oddílu. Ostrov nápadů pravidelně přináší náměty na tradiční zvyky a hry spojené s lidovou tradicí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Tradice a zvyky

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Tradice a zvyky

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This