Papírový drak

Pouštění draků je oblíbená podzimní zábava. V dnešní době není problém dobře létajícího draka koupit, ale dříve bylo běžné si draky doma stavět. Zkuste si také vyrobit vlastního draka ze špejlí a papíru a zalétejte si s ním v podzimním povětří.

Draci se u nás tradičně pouštějí na podzim, protože bývá hodně větrno. Ale neznamená to, že draky nemůžeme zkusit i v jiném období (draky jsme např. stavěli a pouštěli i v létě na táboře, byla z toho zajímavá soutěž). Draky může vyrábět každý sám doma, ale je to třeba i dobrá náplň na družinové schůzky. Jednu schůzku zabere stavba, další (nebo o víkendu na výpravě) můžeme draky pouštět.

Draci se vyrábějí v mnoha různých tvarech a velikost. My si dnes postavíme draka mírně vylepšené klasické konstrukce (někdy je uváděn pod názvem „Malajský drak“). Vylepšení spočívá v úpravě proporcí (drak je širší než delší) a hlavně v mírně prohnutém tvaru, který drakovi zajišťuje větší stabilitu.  Tento drak obvykle velmi dobře létá, dokonce i ve slabším větru. A většinou nepotřebuje ocas. Stavba draka je díky prohnutému tvaru o něco málo složitější než stavba klasického draka, ale není to nic, co by s dopomocí nezvládly i děti.

Plánek

Při stavbě se budeme řídit tímto plánkem. Dbejte na přesnost, křivý drak nebude dobře létat.

Rozměry jsou v mm. Šířka 1000 mm, výška 750 mm, křížení lišt je 130 mm od vrcholu a průhyb luku je 100 mm. Délka závěsu je pak 490 a 800 mm.

Stavba kostry

Na výrobu draka budeme potřebovat dvě smrkové lišty o průměru 5×5 mm a o délce 1 m. Prodávají se v modelářských prodejnách. Při koupi si nechte ukázat lišt více a vyberte ty, které mají rovná léta (potom nepraskají).Dále budeme potřebovat papír na potažení (viz dále), provázek, nůžky, nůž či skalpel (případně vodové barvy) a disperzní lepidlo (Herkules).

Lišty nařežeme ostrým nožem či skalpelem na potřebné rozměry dle plánku. Stačí naříznout z každé strany, pak zlomit a zabrousit.


Na koncích lišt vyřežeme nebo vybrousíme jehlovým pilníkem zářezy kolem dokola. Do zářezů budeme vázat provázek, aby neklouzal.

Hotový zářez cca 4 mm od konce lišty.

Nejprve si připravíme příčnou lištu. Ta je mírně prohnutá do tvaru luku. Toho docílíme pomocí provázku.

Poté již lišty svážeme do základního kříže. Spoj dobře utahujeme.

Následuje napnutí obvodového provázku, který celou konstrukci zpevní. To je operace trochu náročná na zručnost. Je nutné zachovat kolmost a rovnost všech lišt a stejnoměrné napnutí provázku. Ne vždy se to povede napoprvé, nebojte se opravovat a s vypnutím si vyhrát.

Jakmile jste s tvarem kostry draka spokojeni, zakápněte všechny spoje lepidlem, zabráníte pozdějšímu vysmeknutí provázku.

Potažení draka papírem

Když je kostra připravená můžeme přistoupit k potažení. K tomu potřebujeme vhodný papír. Nejvhodnější je asi papír pro výrobu střihů, který se dá koupit normálně v papírnictví. Možností je ale více , viz následující tabulka.

Čím potáhnout draka

  • Balící papír – je moc těžký
  • Modelářský potahový papír – je drahý a špatně se na něj maluje
  • Hedvábný papír – malé a moc jemné archy
  • Papír na střihy – asi nejvhodnější
  • Igelit – nutné lepit izolepou a nejde na něj malovat.

Papír na střihy.

Z papíru si připravíme (a poslepujeme, je li arch moc malý) hrubý tvar.

Poté postupně lepíme jednotlivé strany draka.  Obkreslíme provázek, přidáme šířku přehybu (1-2 cm), vystřihneme, přehneme a poté rovnou přilepíme disperzním lepidlem (pozor, papír po namočení rychle měkne).

Strany stříháme a rovnou postupně lepíme. Jelikož drak má mírně vypouklý tvar, musíme při potahování dávat pozor na rovnoměrné napnutí/povolení papíru. Jednotlivé strany nemusí být propnuté, mírně povolený tvar je dokonce lepší.Ve vzduchu ho vytvaruje (prohne) vítr.

Malými kousky papíru ještě zpevníme všechny rohy draka, nebudou se pak trhat při případných nárazech do země.

Hotového draka můžeme namalovat. Vhodné jsou vodové barvy. Používejte spíše sušší štětce, abyste si příliš mokrý papír neprotrhli.

Závěs draka

Naposled vyrobíme závěs draka. Ten bude určovat správný úhel draka vůči pouštěcímu provázku a větru. V jeho vrcholu je dobré udělat očko, do kterého se pak připevní pouštěcí provázek. Aby bylo možné ladit polohu do silnějšího či slabšího větru, je možné udělat oček na závěsu více. Obvykle dělám jedno uprostřed (ve správné poloze dle plánku) a další dvě po stranách, posunutá cca o 1 cm. Nejprve na provázku připravíme tato očka a pak odměříme délku.

Pak teprve přivážeme vlastní závěs, přesně odměřený dle plánku.  Závěs je přivázaný ke spodnímu rohu draka a ke středovému křížení. Nemusím zdůrazňovat, že závěs se připevní z té strany draka, ze které vítr přitlačuje papír na špejle a nikoliv aby papír od špejlí odtlačoval. Proto závěs musí u středového křížení procházet otvorem v potahovém papíru. V místě průchodu závěsu ke středovému spoji draka ještě předem nalepíme kolečko z pevnějšího papíru, aby procházející provázek netrhal jemný potahový papír.

Létání s drakem

Tím je vlastní drak hotový. Před cestou na louku je dobré si připravit.

  • Pouštěcí provázek na vhodné cívce či navijáku.
  • Náhradní díly (papír, lepidlo, izolepu, provázek) a potřebné nářadí na opravy (nůžky, nůž).
  • Ocas pro případ nestability (provázek s navázanými bábrlaty ).

Tento drak by měl létat dobře i v menším větru. Obvykle nepotřebuje ocas, ale pokud je z nějakého důvodu nestabilní (tj. za letu příliš létá ze strany na stranu), ocas ho stabilizuje.

Draka pouštíme na otevřeném prostoru. Ideální je stabilní vítr 3-6 m/s. Do silnějšího či turbulentního větru tento drak není vhodný, přeci jen papír a špejle nevydrží tolik co moderní materiály.

Draka odstartujeme přímo z ruky na krátkém provázku, případně ve dvou lidech s předem napnutým delším provázkem. Do výšky vystoupá s postupným povolováním pouštěcího provázku. Pokud drak začne volně klesat k zemi (slabý vítr), přitáhneme provázek nebo popoběhneme proti větru. Naopak pokud se začne rychle vychylovat do jedné strany, točit se či letět hlavou dolů k zemi (silný vítr), povolíme či popojdeme po větru.

Pokud drak stoupá příliš nad hlavu a už nemůžeme povolovat pouštěcí provázek (silný vítr), je možné provázek připnout k oku blíž ke středu. Pokud je drak málo stoupá (slabý vítr), připneme pouštěcí provázek k oku blíž k dolnímu rohu draka.

Přejeme šťastný let a pošlete nám fotky vašich výtvorů.

Téma podzim

Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu podzim

    Téma Tradice a zvyky

    Správný oddíl by neměl zapomínat na lidové tradice a zvyky, které mohou obohatit jak samotnou činnost, tak i kulturní přehled členů oddílu. Ostrov nápadů pravidelně přináší náměty na tradiční zvyky a hry spojené s lidovou tradicí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Tradice a zvyky

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Tradice a zvyky

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This