Poznejte listy

Pomůcky: listy stromů, papír, tužka
Orientační čas: 10 min

Poznat listy základních stromů patří k dobrému vychování zálesáka. Znalosti můžete podpořit malou hříčkou.

Malý kvíz s listy stromů si můžete nyní na podzim zahrát přímo na výpravě. Posbírejte po cestě několik listů a když jich máte dost (co nejvíce listů, ale nemusí být každý nutně z jiného rodu stromu, pokud se střídají), zahrajte si malou hříčku. Hráčům je ukazujte postupně po jednom tak, aby všichni mohli list dobře vidět. Listy vytahujte zespodu, nebo je něčím zakryjte, aby si hráči nemohli odpověď připravit. Kdo první zavolá správné jméno stromu, získává bod (nejjednodušší je přímo předat nejrychlejšímu samotný list).

Pokud nikdo list nepozná, řekněte všem správný název rodu stromu a dejte list dospodu. Jakmile přijde takový list znovu na řadu, mohou hráči novou znalost využít. Kdo má na závěr nejvíce listů (bodů), vyhrál. V obou variantách této hry není cílem určovat přesný druh (např. lípa velkolistá), postačí rod (např. lípa).

Spadané listy ale nebudou k dispozici po celý rok a ani nyní na podzim nejsou vždy po ruce. Kvíz listů do klubovny si můžete snadno připravit nyní, kdy je listí dostatek. S využitím frotáže (viz článek o frotáži) připravíte během chvilky na čistý list papíru kvíz, který můžete použít kdykoliv později. Na list papíru není nutné kopírovat celé listy, stačí jen části (ale pozor na místa důležitá pro poznání listu).

Listy pro účely kvízu okopírujte na papír pomocí frotáže.
Listy pro účely kvízu okopírujte na papír pomocí frotáže.

Vznikne zajímavý grafický list, který můžete použít jako originál, nebo kvíz na xeroxu rozmnožit pro každého účastníka hry. Čím menší část listu na kvízový obrázek pomocí frotáže okopírujete, tím je poznávání těžší, takže můžete připravit zajímavou hru i pro ty, kteří již stromy dobře znají. Navíc je výsledek svého druhu grafickým prvkem, který můžete vyvěsit v klubovně.

Pro ztížení kvízu je možné zkopírovat pouze části listů.
Pro ztížení kvízu je možné zkopírovat pouze části listů.

Pro lepší názornost můžete okraje listů před kopírování obtáhnout černou fixkou, ale to už zabere nějaký čas. Na druhou stranu získáte pěknou pomůcku, kterou můžete použít i vícekrát. Na fotografiích vidíte jednotlivé fáze přípravy hry s podzimními listy.

Obrysy listů je možné zvýraznit.
Obrysy listů je možné zvýraznit.

Pro menší a méně zkušené je vhodnější kvíz pojmout jako přiřazování. To znamená, že na kvízový papír připojíte seznam druhů stromů zobrazených listů. Hráči mají snazší úkol, stačí jen přiřazovat druhy stromů k jednotlivým listům. Můžete si sami zkusit poznat listy na vzorovém kvízu (pro vaši kontrolu tam najdete listy stromů lípajavorjilmtopolplatanjasandub, stromy jsme spojili do jednoho slova pro ty, kteří si chtějí hru vyzkoušet bez nápovědy).

 

 

Téma Covid

Sdílíme náměty na činnosti nejen pro turistické oddíly, které jsou vhodné pro nouzový program během pandemie Covid. V této době není možné chodit na schůzky, není možné jezdit na výpravy, co tedy můžeme s dětmi dělat? Máte čím přispět? Napište nám!

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Covid

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Covid

  Téma podzim

  Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu podzim

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This