Zkuste online schůzky

Současný nouzový stav není pro turistické oddíly dvakrát příznivý, to ovšem neznamená, že bychom museli svou aktivitu zcela přerušit! Právě naopak! Máme příležitost vymyslet a vyzkoušet něco nového. Třeba online schůzky.

Ani v době nouzového stavu není nutné rezignovat na družinovou či oddílovou činnost. Přinášíme dojmy z testovacích online schůzek oddílu Arálie. Účast byla poměrně hojná (připojila se cca půlka oddílových dětí) a my, děti i rodiče jsme si to moc užili, takže příští týden (a snad i těch pár následujících) chystáme repete.

Co se dá na online schůzce podnikat

Doporučujeme obecně zpočátku nepříliš komplikovaný program na pomůcky nebo na techniku. Hry především povídací, třeba hledat v knížce, co máte zrovna po ruce. Vytvářet věty podle zadání – např. bulvární titulek, epitaf, popisek na seznamce.  Nebo klasické země-město a nebo hádejte, co si někdo myslí (otázky ano/ne). Nebo třeba přes sdílení obrazovky můžete hrát kimovku či pictionary. S malými dětmi jsme si na sdílení obrazovky netroufli, takže nejdřív doma hledaly věci podle zadání (něco se zvířetem, pokrývka hlavy…) a pak kreslily normálně na papír, co jim někdo jiný popisoval.

Na příště máme v plánu otestovat i nějaké zábavné učení – třeba mapa by se možná dala online učit i procvičovat moc pěkně, tak uvidíme, co nakonec ještě vymyslíme a jak to dopadne.

Technická podpora

Co se týče technické stránky věci, fungujeme přes Meet Google, který je jednoduchý, má prakticky neomezenou kapacitu (limit je hodně přes  100 účastníků) a dětem prostě jen stačí kliknout na odkaz v mailu. Meet běží normálně v prohlížeči, na telefonu si účastníci musí stáhnout aplikaci Hangouts Meet, na což je po kliknutí na odkaz telefon odkáže.

Jedinou nevýhodou tak je, že pořadatel videokonference musí mít placený G suite profil, ale je dost možné, že to leckteří přes pracovní či školní gmail máte, jen o tom nevíte. Obdobně jako Meet by měl fungovat i obyčejný Hangouts na gmailu, ale ten je limitovaný 15 účastníky, což ovšem úplně stačí, pokud nemáte dětí milion či máte hodně sourozeneckých členů (kteří tak mohou koukat do jednoho počítače).

Existuje ale určitě i spousta dalších platforem, přes které by šla schůzka udělat – třeba MS Teams má teď během karantény free verzi, my ale neměli nervy na to se s ní sžít, prostě to nebylo tak intuitivní jako Meet, ke kterému jsme měli přístup, tak jsme to nelámali přes koleno. Další variantou je služba Zoom, tam je neomezený počet účastníků a verze zdarma je pouze omezená na 40 min (pak se dá spojit znovu)

Na začátku schůzky je potřeba dětem říct, že kdo zrovna nemluví, má vypnutý mikrofon, jinak nikdo nikoho neuslyší. U Meet Google můžete dokonce vypínat mikrofony na dálku, kdyby na to náhodou někdo neustále zapomínal 😉

Offline výzva pro členy oddílu

A abychom nebyli pořád jenom přilepení k obrazovkám, spustili jsme (po vzoru Tomíků) ještě offline výzvu, která poběží až do Velikonočního pondělí. Zároveň jsme založili speciální Facebook skupinu, kde mohou všichni účastníci sdílet fotky a videa z plnění jednotlivých úkolů.

 

Tento článek připravila Ája Franková, oddíl Arálie ze skupiny Čtrnáctka.

 

Téma Covid

Sdílíme náměty na činnosti nejen pro turistické oddíly, které jsou vhodné pro nouzový program během pandemie Covid. V této době není možné chodit na schůzky, není možné jezdit na výpravy, co tedy můžeme s dětmi dělat? Máte čím přispět? Napište nám!

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Covid

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Covid

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This