Otisky listů pomocí frotáže

Barevné stromy oznamují, že doslova na spadnutí jsou chvíle, kdy záplava zlata pod nohama vyzve ke shýbnutí. Umíte si hned na místě udělat jednoduché otisky listů pomocí frotáže?

Vhodné též pro samostatnou činnost během epidemie Covid 19.

Snad každý táborník a zálesák se těší na brouzdání spadaným listím. Jako přírodní šperky hýří listy tvary i barvami a lákají: shýbni se, podívej se jak jsem fešácký, vezmi si mě domů! Jenže jakmile se shýbnete pro jeden, okamžitě vidíte jiný ještě mnohem hezčí. Vylisovat list v novinovém papíru zkusil snad každý, ale snaha většinou končí založením do bloku či desek. Vylisované listy jsou křehké, vyžadují dobrou adjustaci. uložení a čas na prohlížení.

Jednou z možností, jak s listy dál pracovat, je technika jednoduchého tisku. Ten ale přece jen vyžaduje určitou přípravu a vlastní list je přitom potřeba potřít tiskovou barvou. Daleko rychlejší je stínování reliéfu listu technikou frotáže, která se dokonce dá dělat přímo v terénu. Otisky je přitom možné dělat i u listů, které potom chcete uchovat a vylisovat.

Zvolený list položíte na desky žilkami nahoru (na snímku je pod listem pomocný papír) a přes něj dáte čistý papír, který je potřeba dobře zafixovat proti posunutí. Vhodné jsou desky se svorkou (viz foto), ale postačí i dobře držet papír prsty druhé ruky. Jen pamatujte, že sebemenší posunutí samotného listu či papíru s frotáží celou práci znehodnotí.

Technika je jednoduchá, měkkou černou pastelkou opatrně na plocho stínujete reliéf i žilnatinu listu. Takovému přenášení reliéfní struktury na papír se říká frotáž. Vhodná je třeba pastelová tužka v laku známá jako progresso.

Než člověk získá zkušenosti, je dobré pastelkou stínovat vždy směrem ke středu listu. Po dokončení reliéfu je možné ubrouskem rozmazat čáry, které překročily okraj listu, kresba získá jemné stínování. A konečně doporučuju otisk přestříkat fixativem, aby se dál nerozmazával.

Otisk sice nepřenese barevnost originálu, ale pro určení stromu či pro potěšení z krásného tvaru bohatě postačí. Otisky můžete opatřit datem i místem nálezu a také druhem stromu. Sbírka listů je pak kdykoliv k dipozici na prohlédnutí nebo na další použití (nezávisle na tom, jestli máte originální list vylisovaný či nikoliv). Dokonce není nutné vždy dělat otisk celého listu. Pro představu a dostatečné určení  postačí vetšinou i polovina, jako je na jednom z našich obrázků. Na papír se pak vejde více listů.

Sbírka otisků může být prvním krokem k lepšímu poznání stromů i keřů a k vytvoření vztahu k přírodě kolem nás.

Téma Covid

Sdílíme náměty na činnosti nejen pro turistické oddíly, které jsou vhodné pro nouzový program během pandemie Covid. V této době není možné chodit na schůzky, není možné jezdit na výpravy, co tedy můžeme s dětmi dělat? Máte čím přispět? Napište nám!

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Covid

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Covid

  Téma podzim

  Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu podzim

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This