Javorový seskok

Pomůcky: javorové nažky
Orientační čas: 30 min

Chcete si užít souboje excelentních parašutistů v délce seskoku nebo v přistání na přesnost? Zahrajte si podzimní hru s využitím schopnosti rotujícího letu javorových nažek.

Ještě před záplavou listí se na podzim k zemi snášejí roje úžasných parašutistů na rotujících křidélkách. Javorové nažky pořádají nevypsanou soutěž o nejkrásnější let v nekonečné rotující spirále. Zkuste si s nažkami zahrát malou hříčku.

Každý ze soutěžících si pečlivě vybere ze záplavy nažek na zemi svého parašutistu. Hledá takovou nažku, která nejlépe využívá rotační let, není moc těžká a hlavně dobře startuje (těžší nažky někdy chvíli letí svisle, než začnou rotovat). A pak už může začít soutěž.

Javorový seskok hrajeme jako vyřazovací soutěž dvojic, podobně jako paralelní slalom.  Oba parašutisty vypouští startér najednou z otevřených dlaní nadhozením do výšky z vyvýšeného místa, aby byla dráha letu co nejdelší (na úvozem, z velkého kamene, z nízké větve stromu nebo ze zídky). Která ze dvou současně vypuštěných nažek nažek zůstane déle ve vzduchu? Každý hráč sleduje svého parašutistu a startér rozhodne, který zůstal ve vzduchu déle a postupuje do dalšího kola. Při dostatku času je napínavější soutěžit na dva vítězné seskoky.

 

Je třeba přesně dopředu stanovit pravidla soutěže. Některé nažky mohou mít horší start (jak už jsme psali, chvíli padají volným pádem), jiné startují ihned, proto je pro výběr soutěžní nažky důležité zkoušet letové schopnosti podle daných pravidel, podle větru i způsobu startu. Hráč může v průběhu soutěže svého favorita měnit, nebo střídat více parašutistů.

Kromě soutěže v co nejdéle trvajícím seskoku, kdy je potřeba vypouštět oba parašutisty najednou a za stejných podmínek, si můžete zasoutěžit v přesnosti přistání. Takový seskok na přesnost je tím zajímavější, čím vyšší místo na soutěž se podaří najít. Zde není potřeba startér, každý vypouští svého parašutistu sám. Podmínkou je, aby parašutista rotoval na svém křídle nejméně polovinu seskoku.

Žebříček postupujících může být vyřazovací na jednu porážku, či složitější na dvě porážky, více najdete v článku Turnajové systémy.

Jistě vymyslíte i další varianty, například s označenými nažkami, kdy není potřeba soutěžit ve dvojici a může skákat více parašutistů najednou.

 

Téma podzim

Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu podzim

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This