Zdravě lahodný šípek

Podzim hýří barvami i množstvím zdravých plodů a mezi nimi jsou nepřehlédnutelné vitamínově bohaté šípky. Růži šípkovou obsypanou pohádkově červenými šípky najdeme všude. Co všechno šípek nabízí?

Růže šípková je vytrvalý keř, který štědře rozhazuje krásu a dobrou pohodu po celý rok. Zjara jsou růžově bílé květy plané růže ozdobou remízků, mezí a okrajů cest. Některé omamně voní, jiné vůní šetří, ale krásné jsou všechny. Na podzim se objeví jasně červené zralé šípky, které ozvláštní paletu nádherných barev tohoto období.

Šípky jsou bohatým zdrojem především vitamínu C.

Šípky nelahodí jen oku svojí barvou, mají i bohaté další využití. Nejznámější je šípkový čaj, který můžeme připravit i přímo na výpravě. Návodů je mnoho a na internetu najdete řadu různých názorů. Následující recepty jsou průřezem možností čajů z šípků.

Připravte na výpravě čaj z celých čerstvých šípků

Na ¼ litru vody natrhejte cca hrst šípků, očistěte je a omyjte a vložte do vody, kterou přiveďte na pokraj varu a čaj nechte poté louhovat alespoň půl hodiny. Sceďte přes sítko a můžete rovnou pít, nebo podle chuti přidat citron a med nebo cukr. Nálev šípků je možné použít vícekrát. Pokud nevaříte čaj přímo na výpravě, ponechte šípky před vařením čaje louhovat ve vodě 12 – 24 h. Podobně se připravuje i čaj ze sušených šípků.

Čaj je možné připravit i z čerstvých celých šípků.

Čaj z drcených šípků

Vyšší obsah vitamínů a dalších látek v čaji se dosáhne rozdrcením čí nakrájením čerstvých či sušených šípků. Postup i ochucení jsou stejné, nevýhodou jsou ale jemné chloupky, které šípky obsahují, a které můžou dráždit v krku. Pro scezení čaje je tedy třeba použít velmi jemné sítko nebo husté plátýnko. I tady platí, že při louhování cca den předem je čaj silnější, a že nálev lze použít vícekrát.

Vitamín C a var vody

Šípkový čaj obsahuje spoustu vitamínu C a některé další vitamíny (B1, B2, E, P a K). Proto část návodů doporučuje, aby se nálev nevařil. Jiné návody ale připouštějí kratší dobu varu nálevu, takže záleží na tom, jaký názor si na tuto otázku uděláte.

Šípkový čaj posiluje imunitu a je prevencí proti chřipce či nachlazení.

V každém případě je šípkový čaj pradávný a oblíbený recept našich babiček. Posiluje imunitu a obsahuje spoustu vitamínu C a některé další vitamíny. Je výbornou prevencí proti chřipce, nachlazení či paradentóze. Kromě toho má nezaměnitelnou lahodně sladkokyselou chuť.

V mraze šípky měknou a nejsou vhodné pro sušení.

Sušené šípky

Aby byl šípkový čaj k dispozici po celý rok, můžeme si šípky nasušit. Trháme jen zralé, pěkné, tvrdé, červené šípky, které zbavíme stopek a kališních lístků. V mrazu šípky měknou, proto se pro sušení trhají po dozrání v září, říjnu a nejpozději začátkem listopadu. Šípky se suší nejlépe v troubě při teplotě cca 50 – 60 °C. Při vyšší teplotě múžou šípky zhnědnout nebo se připálit. Při sušení v pokojové teplotě jsou šípky v jedné vrstvě a musejí mít dobrý přístup vzduchu, aby neplesnivěly a neztrácely vitamín C.

Ze sušených šípků je možně připravit čaj po celý rok.

Čaj ale není jediným produktem z šípků. Pro zájemce jsou na internetu recepty na šípkovou marmeládu, omáčku, sirup nebo víno. Šípky jsou lahodným a zdravým produktem a navíc si při vlastním sběru můžeme vybrat keř na sluncem zalitém stanovišti mimo dosah místního znečištění.

Potěšte se na výpravě pohledem na záplavu červených plodů růží, a pokud vás zachytí svými trny, mějte na paměti, jak užitečné jsou šípky a vlastně celé keře růže šípkové. A určitě vyzkoušejte zdravě lahodný šípkový čaj.

 

 

 

Téma podzim

Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu podzim

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This