Létající listy

Pomůcky:
Orientační čas: neurčeno

Listopad charakterizují listy poletující lesem či parkem. Zahrajte si hru, komu doletí nejdál list, který si každý hráč při přípravě na hru vybere.

Všimli jste si, že některé listy mají vynikající letové vlastnosti? Zahrajte si na výpravě jednoduchou podzimní hru s létajícími listy. Hráči mají určitý čas vybrat si jeden ze spadlých listů, který má šanci doletět co nejdál.

Pravidla jsou stručná. Každý hráč má dva nebo tři pokusy se svým listem, vítězem je ten, jehož list doletí nejdál. S ohledem na délku doletu je vhodné vypouštět listy z vyvýšeného místa, nebo na svahu, aby měly listy šanci doletět dál.  Také vítr není dobrý pomocník, lepší je bezvětří.

Jaký list si hráč vybere je čistě na něm. List musí být dobře vyvážený, nejpřirozeněji mají dobré letové vlastnosti javorové listy s delším řapíkem. Listy s kratším řapíkem nemívají dostatečnou stabilitu a hůř letí. Pokud list neletí plynule a pohupuje se, je řapík příliš lehký. Jsou také mnohé další listy, které mohou pěkně létat. Stačí jen chvíli zkoušet.

Před hrou je dobré stanovit pravidla na úpravu listů. Doporučujeme ponechat možnost ohýbání okrajů listu, protože většina listů neletí rovně, ale mírně zahýbá. Často stačí list mírně ohnout, aby letěl rovně. Problematičtější úpravou je odtrhávání části listů nebo skládání a je lepší tuto možnost zvážit a předem vyloučit či povolit. Také prudké hození listu má většinou opačný efekt a mnohem dál doletí list vypuštěný s citem a plynule.

Možnou obměnou je, že každý hráč může mít více listů, mohou hrát dvojice či družiny liniově, to znamená, že členové družiny startují tam, kde dopadl list předchozího hráče.

Tato podzimní hříčka umožní prozkoumat stavbu listu a ověřit si potřebu vyvážení pro klouzavé vlastnosti listů.

Téma podzim

Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu podzim

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This