Výběr velkého batohu pro děti

Blíží se doba vícedenních výprav a rodiče začínají řešit, jaký batoh pořídit pro své děti. Vybrat správný velký batoh pro menší děti není úplně jednoduché. V článku se dozvíte, na co všechno si dát pozor.

V tomto článku se budeme věnovat výběru batohu, do kterého je možné zabalit na vícedenní akci (dvoudenní výprava, hory, tábor,…). Vybrat takový batoh pro dospělého či pro starší dítě není dnes velký problém, nabídka v obchodech je opravdu široká. Horší ale je, pokud podobný batoh sháníme pro mladší dítě (v našem případě konkrétně 10 a 8 let). Tam narážíme na mnoho problémů.

Batoh musí dětem dobře sedět a zároveň mít dostatečnou velikost.
Batoh musí dětem dobře sedět a zároveň mít dostatečnou velikost.

Požadavky na batoh

Když si sepíšeme požadavky na velký batoh, zjistíme, že budou potřeba určité kompromisy – některé z požadavků jdou prostě proti sobě.

  1. Batoh musí být dítěti přiměřený, nesmí být moc veliký a dítě ho musí unést.
  2. Do batohu se musí vejít vše potřebné, na hory i na třítýdenní tábor.
  3. Záda batohu musí být dostatečně nastavitelná, aby pasovala na malé dítě, později – jak poroste, už to bude jednodušší.
  4. Batoh musí být lehký.
  5. Batoh musí být pevný, aby se nerozpadl dřív, než dítě vyroste.
  6. Bederní pás musí být pevný a polstrovaný, aby dobře přenášel hmotnost nákladu na bedra.
  7. A také by batoh nemusel být moc drahý.

Velikost batohu

Jakou velikost (objem) batohu zvolit je zásadní rozhodnutí. Velký batoh dítě sotva unese a když si ho dá na záda, vypadá jakou soumar. Problém ale je, že do malého batohu se věci prostě nevejdou. Děti již většinou mají normální (dospělý) spacák,  normální karimatku, normální ešus… Když toto vybavení dají do menšího batohu, nic dalšího se jim již nevejde.

Zabalit na tří-týdenní tábor není vůbec snadné.
Zabalit na třítýdenní tábor není vůbec snadné.

Velikost batohu výrobci udávají v litrech. Batoh s označením 60 má objem 60 l. Batoh 55+10 má základní objem 55 l a jde nafouknout až na 65 l (obvykle díky nástavci,  tj. komínu našitém ve vstupním otvoru, díky kterému je možné přidat ještě něco navrch). Nejen v tomto případě je vhodné, když má batoh výškově nastavitelné víko (lépe plynule, ale minimálně ve dvou úrovních). Pod takové víko je možné přidat vybavení navíc. Udávaný objem batohu berte vždy spíše orientačně, každý výrobce šije batohy jinak. Je dobré batoh vidět a zkusit si ho.

Batohy, které nemají víko a vstup do batohu zajišťuje obvodový zip, nemohou pojmout více věcí, protože obvodový zip potom nejde zapnout. Takové balení zvládne snáze dospělý, u dětí může být rychlé a správné sbalení takového batohu problém.

Límec umožňuje přidat do batohu pár litrů navrch. Je důležité, aby víko batohu bylo nastavitelné a šlo v případě použití límce posunout nahoru.
Nástavec umožňuje přidat do batohu pár litrů navrch. Je důležité, aby víko batohu bylo nastavitelné a šlo v případě použití nástavce posunout nahoru – a batoh se dal zavřít.

Jakou velikost pro děti tedy zvolit? My jsme začali s batohem o velikosti 40 l. Dětem pěkně seděl, na dvoudenní výpravu byl akorát, ale velmi brzo se ukázalo, že je to málo – zabalit na hory (spacák, lyžáky, helmu) už byl prostě problém. Batoh navíc neměl nástavec. Nyní jsme tedy pořídili batoh 45+10. Byť papírově není o moc větší, v praxi se zdá, že by tato velikost mohla na většinu potřeb stačit.

Obecně tedy můžeme doporučit pořídit pro děti v tábornickém oddíle batoh s objemem 50 – 60 l. Do menšího se nezabalí, větší ještě nějakou dobu neunesou.

Nosný systém a seřízení batohu

Dbejte na to, aby nosný systém batohu šel dobře seřídit, tedy přizpůsobit na míru dítěti i aktuálnímu nákladu. Hlavně se to týká nastavení délky zad, tedy vzdálenosti mezi bederním pásem a ramenními popruhy. V tomto směru je rozhodující dostatečný posun uchycení nosných popruhů. Pokud má dítě batoh na zádech, musí mít bederní pás skutečně na bedrech (a ne někde nad koleny).

Systém posouvání ramenních popruhů proti bedernímu pásu.
Systém posouvání ramenních popruhů proti bedernímu pásu.

Správně nastavený nosný systém je pro dítě hodně důležitý, skutečně usnadňuje nesení těžkého batohu.  Mnoho batohů má variabilní posuvná záda, ale ne všechny jdou zmenšit dostatečně potřebám dítěte. Proto vždy doporučujeme batoh před koupí vyzkoušet

Správně nastavený nosný systém batohu.
Správně nastavený nosný systém batohu.

Nezapomeňte také ověřit délku bederního pásu. Děti jsou hubené a některé bederáky nejdou dostatečně stáhnout – jsou pro tlustší nosiče. Volný bederní pás je k ničemu.

Seřízení nosného systému:

  • Nastavte výšku zad batohu (viz výše), nabalte batoh (střední zátěž) a povolte bederák i všechny popruhy nosného systému,
  • dítě si vezme batoh na záda a mírně se předkloní, první dotáhněte bederní pás,
  • pak zkracujte nosné (ramenní) popruhy tak aby seděly na ramenou a netlačily,
  • dítě se narovná, pak napněte balanční dotahy (vedou od nosných popruhů mírně vzhůru k zádům batohu a drží batoh u zad),
  • jako poslední napněte boční dotahy (pokud je batoh má, vedou od bederáku na bok batohu a zabraňují jeho pohybu do stran),
  • bederní pás by se měl opírat o kyčle, pod jejich úrovní už neplní svoji funkci (nelze-li toho dosáhnout, je špatná velikost zad batohu).
Bederní pás musí sedět na bedrech a musí být dotažený.
Bederní pás musí sedět na kyčlích a musí být dotažený.

Hmotnost a pevnost batohu

Některé batohy jsou těžké, i když jsou prázdné. Jen díky své konstrukci a materiálu. Pro dítě je každé kilo navíc problém, proto doporučujeme orientovat se na batohy lehčí. Při porovnání na internetu sledujte tedy i parametr hmotnost.

Bohužel lehčí batohy bývají vyrobeny z jemnějších materiálů a jsou pak více náchylné k poškození. A naopak pevnější batohy jsou těžší. Není proto na škodu se při koupi pozeptat, kdo a kde případné poškození dokáže opravit (někteří výrobci opravují pouze vlastní batohy, u zahraničních firem poradí jejich obchodní zástupce). Zde vstupuje do hry obvykle i cena – lehký a levný batoh je podezřelý.

Pokud není batoh výrobcem určen vyloženě pro děti, projděte spíše dámské modely – bývají lehčí a mají menší záda. Na druhou stranu jsou dámské bederáky trochu jinak konstruované a chlapcům by nemusely vyhovovat.

Tvar a barva

Jak dobře batoh vypadá je také důležité, zvláště pro děti. Barva není z hlediska funkčnosti podstatná – záleží spíše na nabídce, na vkusu dítěte a také na zvyklostech oddílu, kam dítě chodí. Zálesácky zaměřené oddíly preferují spíše přírodní barvy, turisticky laděným oddílům nevadí výraznější barevnost. Nad tvarem je dobré se trochu zamyslet. Některé batohy jsou tvarované/šité hezky, jiné vypadají víc jako pytel, rozhodně preferujte, aby těžiště bylo co nejblíže zádům dítěte. K úpravě tvaru se určitě hodí různé stahovací popruhy – pomáhají v momentě, kdy je batoh naplněn jen z části.

Opět tedy doporučujeme, když si budete batoh zkoušet, něčím ho naplňte. V prodejně vám na to rádi půjčí třeba spacák nebo něco podobného, aby batoh byl alespoň částečně zatížený.

Další vychytávky

Batohy mívají mnoho dalších, většinou užitečných vychytávek. Většina z nich není u dětského batohu nijak nutná, často naopak zbytečně zvyšují cenu a hmotnost. Například:

  • pláštěnka na batoh integrovaná přímo v batohu – je to sice hmotnost navíc, ale v dešti se opravdu vyplatí,
  • hrudní popruh  – jednoduchá spona zabraňující padání popruhů z ramenou, u současných batohů již standard,
  • vnitřně oddělitelná spodní kapsa se samostatným vstupem – když vybaluji spacák, nemusím vyndat celý batoh,
  • systém H2O pro vložení vaku s vodou – pro děti obvykle k ničemu, ale  nepřekáží to,
  • boční kapsy – dobré pro lepší dostupnost věcí, ale děti je obvykle příliš nevyužívají.

Tipy a zkušenosti s konkrétními batohy

Nakonec bychom uvedli několik konkrétních batohů, které jsme vyzkoušeli. Budeme rádi, když nám pošlete, s čím jsou spokojené (nespokojené) vaše děti. Rádi další batohy do seznamu přidáme.


Deuter Fox 40

Deuter Fox 40
Deuter Fox 40

Batoh o objemu 40l určený pro děti. Je lehký a snadno seřiditelný, dětem se dobře nosí. Materiály jsou kvalitní, po dvou letech bez známek používání. Batoh má samostatný spodní vstup, vnitřní prostor ale není dělený. Boční kapsy na batohu jsou příliš „připláclé“ a je li batoh plný, nejsou moc použitelné.

Batoh bohužel nemá nástavec ani pohyblivé horní víko, nedá se tedy naložit nad svůj základní objem. A to je asi největší problém tohoto batohu – je malý.  Na dvoudenní výpravu je fajn, ale cokoliv navíc je již problém zabalit.

Deuter Fox 40 na Heureka.cz


Deuter ACT Lite 45+10

Deuter Act-lite 45+10
Deuter ACT-lite 45+10

Dámský (ale nosí ho i kluci) turistický batoh, lehký a dobře navržený. Základní objem 45l je možné díky komínu navýšit o dalších 10l. Pohyblivá záda jdou bez problému nastavit i na děti. Samostatně přístupná a oddělitelná dolní kapsa.

Deuter ACT Lite 45+10  na Heureka.cz

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This