Sekera nebo mačeta?

Sekera není jediný spolehlivý nástroj, který může doprovázet zálesáka do přírody. Podobné použití má i mačeta. Který z těchto nástrojů je lepší?

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Po zálesáckých stezkách putuje mnoho táborníků, trampů i milovníků přírody, kteří potřebují spolehlivý nástroj. Mnozí používají raději sekeru, jiní zase mačetu. Na výpravě jsme v  jednom z kempů jsme viděli trampa, jak štípe dříví velkou mačetou. To rozproudilo debatu, jestli je mačeta lepší než sekera. Rozdělili jsme se na dva tábory a nakonec jsme po dlouhém vzájemném přesvědčování usoudili, že jak kdy a jak pro koho.

Mačeta
Mačeta

Mačeta je určena pro neprostupné pralesy, kde dokáže prosekat stezku hustým porostem. Uplatní se při sekání tenčích větví a stromků, tam je výkonnější než sekera. Sekání mačetou je jemnější a plynulejší než sekání sekerou. Pro zálesáka, který s mačetou umí zacházet, je univerzálnější než sekera.

Sekera a mačeta
Sekera a mačeta, jak se seká sekerou a jak se ukládá ve stanu.

Nesprávné použití sekery
Nesprávné použití sekery.

Sekera je zase šikovnější při štípání špalků, je o něco pádnější, lépe zvládne osekávání silnějších větví a je méně nebezpečná pro nešiky. Na druhou stranu má sekera slabinu – dřevěné topůrko, které se občas vyviklá a může i prasknout.

Styl sekání je obdobný. Větve se od poraženého kmene lépe odsekávají odspodu směrem k vrcholku, nikdy nesmíme sekat do míst, kde mohou být hřebíky. Stačí jediné neopatrné seknutí a sekera je prakticky zničená. Vybrousit zničené ostří trvá mnoho hodin. Také proto se sekera i mačeta půjčují jen výjimečně.

Mnozí zálesáci dávají přednost velkému noži na rozhraní mezi loveckým nožem a mačetou. Je dostatečně pevný, aby se s ním dalo sekat i štípat a přitom se dá používat i jako normální nůž. Mívá čepel dlouhou kolem 30 cm a až 5 cm širokou.

Pro táborníky je vhodnější sekerka, protože jediná umí zatlouct hřebík. Ale mimo stanový tábor jsou si všechny zmíněné nástroje zhruba rovnocenné. Jde spíš o osobní preference a zázemí zkušeností. V každém případě velmi záleží na kvalitě materiálu, ze které je nástroj vyroben. Na tom závisí, jak si podrží ostří a jak dlouho vydrží majitele spolehlivě doprovázet na zálesáckých stezkách.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This