Jak vybrat čelovku

Podle čeho si vybíráme čelovku na tábor? Nároky na čelovky v dětském oddíle se trochu liší od použití čelovek u dospělých.

Seznam výhod čelovky byl již mnohokrát sestaven, proto jen stručně, rádi bychom se hlavně věnovali tomu, jak si správnou čelovku vybrat. Mezi výhody čelovky patří volné ruce, čelovka je upevněná na hlavě a díky tomu svítí potřebným směrem, aniž bychom se o to museli nějak starat. Účinnost moderních výkonných LED diod je velká a není problém dosvítit sto metrů i více. Výhodou je také možnost různých módů světelného kužele, který může svítit na plný výkon, tlumeně či jako nouzový přerušovaný signál.

Některé čelovky mají také červené světlo, které nesnižuje akomodaci oka ve tmě. Za normálních okolností se ve světle čelovky zorničky oka stáhnou a po vypnutí světla chvíli nic nevidíte, než se oči opět přizpůsobí tmě. Červené světlo tuhle nectnost nemá, a pokud si na chvíli posvítíte červeným světlem, vidíte po zhasnutí ihned stejně jako před rozsvícením. To je nedocenitelné při putování nocí s potřebou kratičkého posvícení. Moderní čelovky mají i další vychytávky. Dokáží reagovat na odražené světlo a přizpůsobovat tomu jas, což znamená, že při posvícení na bílý papír se světlo rychle ztlumí a vy nejste oslepeni jeho odrazem.

Na co se zaměřit při výběru čelovky

Při výběru čelovky pro dítě pro použití na táboře nebo v dětském oddíle není na prvním místě výkonnost a co nejdelší vzdálenost dosvitu. Pro děti bude především důležitá jednoduchost zapínání i vypínání a intuitivnost přepínání jednotlivých módů. Jakmile je způsob přepínání příliš komplikovaný, budou s tím v noci na táboře problémy. Pozornost si zaslouží také mód, který se na čelovce při zapnutí rozsvítí jako první. Je lepší, když to je tlumené světlo, protože při zapnutí nejsilnějšího módu je někdy obtížné neoslnit okolostojící kamarády.

Čelovka
Čelovka

Podobné je to s sklápěním čelovky. Při svícení v noci na táboře je důležité, aby čelovka šla jednoduše sklopit a aby sklopení bylo dobře fixované. Oslňovat v noci kamarády není nic příjemného ani pro jednu stranu. Mechanismus sklápění musí vydržet i chůzi, běh i další aktivity. Dobré je také vyzkoušet míru sklopení, některé čelovky je možné sklopit jen o určitý úhel, který nemusí být z hlediska oslňování kamarádů dostatečný.

Další vlastností, která bude táborníky zajímat je snadnost a jednoduchost výměny baterií. Na táboře není nic neobvyklého, že se čelovka vybije ať už delším používáním, nebo tím, že ji majitel zapomene zhasnout. Je proto nutné počítat s náhradními bateriemi a s tím, že si je dítě bude samo vyměňovat. Dobré je výměnu baterií před táborem natrénovat a před koupí se přesvědčit, že přístup k bateriím není příliš komplikovaný.

Upínací systém

Poslední věcí, které bychom měli věnovat pozornost je upínací systém. Čelovka s jedním popruhem musí být nastavitelná i na malou dětskou hlavu, aby čelovka dobře držela a nepadala. Čelovky s více popruhy jsou v tomto směru spolehlivější. Nicméně s odlehčením čelovek a při používání menších a lehčích AAA baterií se otázka nastavení upínacího systému stává méně důležitá.

Náhradní baterie a Power banka

Pro čelovky určené na dětský tábor se jako nejvýhodnější jeví použití náhradních dobíjecích baterií. Většinou postačí jedna náhradní sada. Stejnou práci odvedou i obyčejné jednorázové baterie, ale z dlouhodobého hlediska jsou dobíjecí baterie finančně výhodnější. Powerbanku je po dobití baterií na táboře samozřejmě možné použít také, ale pro vcelku značné nebezpečí zašantročení je to poměrně odvážné řešení.

Závěrem ještě jedno malé doporučení. Málokdy má konkrétní čelovka všechny zmíněné možnosti. Před koupí čelovky se proto seznamte s názorem vedení oddílu, který vaše ratolest navštěvuje. S ohledem na znalost místních reálií mohou vedoucí poradit, abyste dítěti nekoupili něco, co ho bude v rámci oddílových zvyklostí odlišovat od ostatních.

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This