Nůž

Dobrý a hlavně ostrý nůž potřebuje každý, kdo často pobývá v přírodě. Je lepší zavírací nebo pevný nůž? Nabízíme základní orientaci v typech tábornických nožů.

Velikost a vhodný typ nože pro správného zálesáka hodně závisí na způsobu a délce pobytu v přírodě. V tomto článku najdete přehled a stručnou charakteristiku nožů, na které můžete v obchodech narazit. O výběru správného nože jsme připravili samostatný článek.

Pro začátečníky, pro tábornické využití a pro letní tábor je vhodnější spolehlivý nůž zavírací s jednou nebo několika málo čepelemi. Je lehký, zavřený neprořízne bundu ani batoh a snadněji se s ním pracuje – měl by ale mít pojistku. Vyhýbejte se nekvalitním levným nožům typu rybička, na které můžete ještě občas někde narazit. Pokud se noži viklá čepel, špatně se s ním řeže, začátečník se téměř nic nenaučí a při pokusech o použití se spíš zraní. Nepříliš praktické jsou také zavírací nože s příliš mnoha želízky – jsou těžké a neohrabané. Jaké typy nožů se tedy nabízejí?

Jednoduchý nůž s pojistkou. Pro získání zkušeností se nejlépe osvědčily jednoduché zavírací nože s méně želízky a především s pojistkou. Pojistka je zásadní především u nováčků, ale doporučit ji lze každému, kdo s nožem více pracuje. Výhodou je bezpečnost a snadná manipulace. Pro začátek není  třeba kupovat příliš drahý nůž, aby případná ztráta tolik nebolela.

Příklad jednoduchého nože s pojistkou.
Příklad jednoduchého nože s pojistkou.

Kapesní nože s více želízky typu „švýcarák“. Podobným typem jsou běžné kapesní nože s více želízky, jejich čepele mívají délku 60 – 70 mm, Tyto nože ale většinou nemívají pojistky, takže jsou sice spolehlivými pomocníky vždy pohotově po ruce, ale nejsou pro táboření ideální. Čepel je příliš krátká, aby stačila na víc, než jen na základní drobné práce. Například uříznout krajíc chleba bývá trochu problém. V nabídce jsou i mnohapatrové nože s desítkami želízek. Blíží se nářaďovým nožům, ale většinou s nimi nejde normálně řezat. Podle zkušeností jsou tři patra želízek na hranici použitelnosti.

 

Zavírací nůž
Běžný zavírací nůž s čepelí 60-70 mm je pro tábornické malý.

Tábornický zavírací nůž. Častější a dlouhodobější cesty do přírody vyžadují bytelnější zavírací nůž s jedinou čepelí 90 – 120 mm a pochopitelně s pojistkou. Takový nůž zvládne základní tábornické práce včetně občasné přípravy potravy. Vyplatí se kvalitnější nůž, protože hodně záleží na tom, aby čepel pevně seděla, nekývala se, a aby kvalita oceli byla dostatečná. Vyžaduje určitou zkušenost.

Nůž s pevnou čepelí. Pro častý pobyt a přespávání v přírodě se hodí nůž s pevnou čepelí, který má širší použití při táboření, při práci s ohněm a při vaření. Více služeb udělá jednoduchý nůž s kvalitní čepelí a spíše záleží na zvyku, o jaký typ loveckého nože půjde. Důležité je dobré pouzdro, ovšem nikoli jako ozdoba opasku ale spíše jako dobrá ochrana nože. Pevný nůž vyžaduje jistou dospělou ruku a jeho využití pro táborníky v dětských oddílech je malé.

Tábornický zavírací nůž a nůž s pevnou čepelí.
Tábornický zavírací nůž a nůž s pevnou čepelí.

Lákavý nůž na přežití. Dalším typem je survivalový nůž nebo také nůž na přežití. Svůdné tvary a reklamní slogany ukazují nože s pilou na horní straně čepele, s kompasem a s dutou čepelí plnou drobných nástrojů vhodných k boji s přírodou. Před těmito noži je třeba varovat, jejich využití (kromě zmíněného boje o přežití) je problematické a většina běžných činností je s ním spíše obtížná (když si namažete chleba, másla v pilce se jen těžko zbavíte). Navíc čím větší reklama, tím spíše narazíte na nekvalitní materiály čínské provenience.

Nůž na přežití vypadá náramně a mívá v rukojeti a v pouzdře řadu dalšího vybavení. Namazat chleba se s ním ale nedá.

Nářaďový nůž s kleštěmi. Tábornické využití nožů s mnoha nástroji není velké, klasické řezání s nimi většinou není příliš komfortní. Zato při opravách a úpravách tábornické výstroje jsou k nezaplacení. Hlavním znakem nářaďových nožů (setkáte se také s pojmenováním multitool) jsou čelisti kleští skryté v hlubinách rukojeti. Jednoduchým rozevřením se z nože stávají kleště, které mohou pomoci s pracemi, které člověk rukou nezvládne. Dalšími nástroji jsou křížové i ploché šroubováky, bodce, nůžky či otvíráky. Outdoorové nářaďové nože mohou mít i pilku, křesadlo, píšťalku, karabinu či brousek k nabroušení nože. Pro větší skupinu je nářaďový nůž určitě dobrá volba. Více se dozvíte v samostatném článku Koho potěší multifunkční nůž.

V rukojeti nářaďového nože jsou ukryty i kleště.
V rukojeti nářaďového nože jsou ukryty i kleště.

Každý je vůči svému noži odpovědný a měl by proto dodržovat pravidla, že se s nožem nehází, nestrká se do ohně, neotvírají se s ním konzervy a nezabodává se do země ani do stromu. Z hlediska vlastní bezpečnosti se nožem řeže výhradně směrem od těla. A už vůbec se nikdy nesmí používat tak, aby byla ohrožena něčí bezpečnost.

Příklady, jak se s nožem nikdy nemá zacházet.
Příklady, jak se s nožem nikdy nemá zacházet.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This