Usárna
|Usárna, ueska, US torna, uzda a mnoho dalších názvů má nejrozšířenější trampský batoh, který se stal legendou pro svůj osobitý a nezaměnitelný vzhled i způsob balení.
Tradiční trampská ueska je původně batoh z výzbroje americké armády. Používala se jak v první, tak ve druhé světové válce a jako jediná z toren armádní výzbroje dávných dob přežila přelom tisíciletí. Kdysi oblíbená torna italka či podivuhodné tele s bandalírem už patří minulosti a dnes je spatříte jen velmi vzácně. Geniálně jednoduchý střih dovolil uesce přežít, a i když také pomalu mizí z trampských kempů, stále je to jeden z nejhezčích zálesáckých batohů. Ueska je vlastně jen šikovně střižený kus látky s mnoha pevnými popruhy a všechny věci jsou zabaleny v celtě.
Balení všech věci do celty je trochu pracnější a vyžaduje cvik. Ale po určitých zkušenostech lze do uesky zabalit vše potřebné na několik dní a batoh vždy vypadá jako ze škatulky. Trochu horší je to s nošením, na krátké trase není problém, ale při týdenním puťáku po horách s delšími přesuny jsou úzké popruhy pořádně znát a ramena si brzy začnou stěžovat. V každém případě uesce patří přední místo ve dvoraně trampské slávy.
Obrovskou předností uesky je možnost sbalit jak malé, tak i velké množství věcí do stejně úhledného tvaru. Batoh jde neskutečně zvětšovat i zmenšovat. A zálesácký vzhled uesky není snad ničím nahraditelný. Na straně nevýhod stojí poměrně dlouhý čas potřebný k zabalení a špatný přístup k zabaleným věcem, proto bývá ueska doplněna žebradlem přes rameno, kde jsou věci potřebné cestou. O problému úzkých popruhů jsme už mluvili.
V každém případě dodnes existuje mnoho samotářů, trampských osad i dětských oddílů, které na uesku nedají dopustit. A v tajných skrýší mnoha tatínků i maminek byste uesku určitě našli také. Pokud dosud neznáte tenhle legendární batoh, můžete zkusit zapátrat u rodičů a známých, batoh si vypůjčit a udělat si retrovýpravu, na kterou vyrazíte s co nejstarším vybavením. Uvidíte, že zkušenost s balením uesky a krása dávného batohu stojí za trochu námahy.