Usárna

Usárna, ueska, US torna, uzda a mnoho dalších názvů má nejrozšířenější trampský batoh, který se stal legendou pro svůj osobitý a nezaměnitelný vzhled i způsob balení. 

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Správně zabalená usárna
Správně zabalená usárna

Tradiční trampská ueska je původně batoh z výzbroje americké armády. Používala se jak v první, tak ve druhé světové válce a jako jediná z toren armádní výzbroje dávných dob přežila přelom tisíciletí. Kdysi oblíbená torna italka či podivuhodné tele s bandalírem už patří minulosti a dnes je spatříte jen velmi vzácně. Geniálně jednoduchý střih dovolil uesce přežít, a i když také pomalu mizí z trampských kempů, stále je to jeden z nejhezčích zálesáckých batohů. Ueska je vlastně jen šikovně střižený kus látky s mnoha pevnými popruhy a všechny věci jsou zabaleny v celtě.

Při balení usárny nejdřív všechny věci zabalíme do celty, která tvoří základ nabalené uesky.
Při balení usárny nejdřív všechny věci zabalíme do celty, která tvoří základ nabalené uesky.

Balení všech věci do celty je trochu pracnější a vyžaduje cvik. Ale po určitých zkušenostech lze do uesky zabalit vše potřebné na několik dní a batoh vždy vypadá jako ze škatulky. Trochu horší je to s nošením, na krátké trase není problém, ale při týdenním puťáku po horách s delšími přesuny jsou úzké popruhy pořádně znát a ramena si brzy začnou stěžovat. V každém případě uesce patří přední místo ve dvoraně trampské slávy.

Nošení usárny
Nošení usárny

Obrovskou předností uesky je možnost sbalit jak malé, tak i velké množství věcí do stejně úhledného tvaru. Batoh jde neskutečně zvětšovat i zmenšovat. A zálesácký vzhled uesky není snad ničím nahraditelný. Na straně nevýhod stojí  poměrně dlouhý čas potřebný k zabalení a špatný přístup k zabaleným věcem, proto bývá ueska doplněna žebradlem přes rameno, kde jsou věci potřebné cestou. O problému úzkých popruhů jsme už mluvili.

V každém případě dodnes existuje mnoho samotářů, trampských osad i dětských oddílů, které na uesku nedají dopustit. A v tajných skrýší mnoha tatínků i maminek byste uesku určitě našli také. Pokud dosud neznáte tenhle legendární batoh, můžete zkusit zapátrat u rodičů a známých, batoh si vypůjčit a udělat si retrovýpravu, na kterou vyrazíte s co nejstarším vybavením. Uvidíte, že zkušenost s balením uesky a krása dávného batohu stojí za trochu námahy.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This