Land art barevných listů

Pomůcky:
Orientační čas: neurčeno

Využijte podzimní záplavu barevných listů k neobvyklé hře, ke společné tvorbě obrazů, postav i tvarů. Land art může být uměním, ale také bezvadnou hrou, která osvěží podzimní výpravu. Hra má i covidovou offline verzi.

Barevná paleta listů je v určité fázi podzimu téměř nekonečná. Hravý land art z barevných listů je tvorba pro radost a pro krásný barevný efekt. Je to až nečekaně jednoduché, stačí srovnat dostatečné množství barevných listů do geometrického tvaru a podmanivé dílo je hotovo.

Jednoduchý land art zvládnou i předškolní děti.
Jednoduchý land art zvládnou i předškolní děti.

Podle zájmu může hra trvat pár minut ale i celou hodinu, účastnit se může celý oddíl. Je samozřejmě také možné rozdělit účastníky na 3-4 členné skupiny a vyhlásit soutěž na dané téma s hodnocením typu krasobruslení. Podmínkou hry jsou pouze příznivé větrné podmínky, nesmí totiž foukat moc silný vítr. Vše ostatní leží v lese a děti omezuje pouze vlastní fantazie.

Tato výtvarná pocitová hra probíhá jako společná tvorba zvoleného námětu. V příhodném terénu se vyznačí tvar díla a po dohodě o barevném provedení začne celá skupina vyplňovat plochy barevným listím. Výhodné je nejprve vytvořit obrysy a poté vnitřní plochy.

Efektní je i obrysový land art z barevných listů.
Efektní je i obrysový land art, motýl z barevných listů.

Předem je třeba upozornit, že výsledek zůstane jen v paměti účastníků a samozřejmě na fotografiích, protože první větší vítr obrazec rozfouká a land art zmizí. To je na druhou stranu obrovská výhoda, protože není třeba si dělat starost s uklízením. Váš obrazec potěší nejbližší kolemjdoucí a pak sám zmizí.

Námětem mohou být geometrické obrazce, kruhy spirály či čtverce mezi stromy. Stejně tak je možné vytvářet pohádkové postavy, barevné motýly, zvířata či stromy, případně kreativní obrazce a prolínající se barevné plochy. Vodítkem je samozřejmě věk účastníků. Na internetu je plno inspirativních fotografií, které nabídnou velkou paletu nápadů a možností.

Formou land artu jsou i oblíbené domečky z klacíků.
Formou land artu jsou i oblíbené domečky z klacíků a mechu.

Land art je původně výtvarný směr, který se zdaleka neomezuje jen na listy. Jde o výtvarná díla tvořená přírodním, nebo neobvyklým materiálem. Není tedy nutné zůstat jen u listí, ale hrát svou roli mohou kmeny stromů, kameny či klacíky. Určitou formou land artu jsou i oblíbené dětské lesní domečky a další stavby z mechu a klacíků.

Podzimní čas ale láká především k využití barev listů a k ničím neomezené tvorbě tvarů a obrazců inspirovaných okolní přírodou. Zahrajte si tuto výtvarnou pocitovou hru a pošlete nám fotografie svého díla, rádi je pro inspiraci ostatním připojíme k tomuto článku.

Offline hra pro jednotlivce i dvojice

Pro čas bez možnosti schůzek v koronavirové době nabízí land art soutěž jednotlivců i dvojic z družiny či oddílu. Kdo pošle do příští schůzky fotografii nejhezčího výtvoru z listů? I mimo období padání listů leží na jaře na mnoha místech plno listí a po několika dnech suchého počasí lze land art zkusit v této době. V každém případě však mohou být použity pouze listy spadané, nikdy se nesmí listí pro land art trhat přímo ze stromů.

Světlý stín, Letná (přidáno 10/19).
Světlý stín, Letná (přidáno 10/19).

 

Mini land art se sedmikráskami (přidáno leden/21).
Mini land art se sedmikráskami (přidáno 1/21).

 

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek byl naposledy upraven 1/2021.

Téma Covid

Sdílíme náměty na činnosti nejen pro turistické oddíly, které jsou vhodné pro nouzový program během pandemie Covid. V této době není možné chodit na schůzky, není možné jezdit na výpravy, co tedy můžeme s dětmi dělat? Máte čím přispět? Napište nám!

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Covid

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Covid

  Téma podzim

  Téma Podzim shrnuje články s náměty, které můžete využít při výpravách počínaje zářím až do začátku zimy. Inspirujte se články na Ostrově nápadů pro přípravu programu oddílové výpravy, jsou tu související tábornické, přírodní i herní náměty přímo použitelné pro různé věkové úrovně.

 • Zobrazit člálnky a hry na téma podzim

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu podzim

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This