Malý míčkový hlavolam

Pomůcky: šňůra, barevné míčky
Orientační čas: 30 min

Připravit v přírodě malou hříčku na přemýšlení bývá obtížnější. Zahrajte si míčkový nebo také barevný hlavolam.

Pro vyvážení her na výpravě či na táboře se snažíme zařazovat také drobné hříčky zaměstnávající mozek. Malé procvičení mozkových závitů neškodí nikomu a je dobré dát šanci také pohybově méně obratným dětem. Hříčka s míčkovým hlavolamem je velmi jednoduchá a je určena spíš menším dětem. Ale i větším chvíli trvá, než přijdou na logiku správného řešení.

Míčkový hlavolam, tři červené míčky jsou zadání.
Míčkový hlavolam, tři červené míčky jsou zadání.

Potřebujete lano či šňůru a sadu barevných míčků se čtyřmi barvami po 4 ks (míčky je možné nahradit barevnými kartičkami). Z lana nebo šňůry vytvoříme na zemi hrací pole 4 x 4. Do něho jsou předem umístěny tři červené míčky. Poslední čtvrtý červený míček se do hry vůbec nezapojí. Úkolem je umístit do zbývajících polí co nejvíce modrých, zelených a žlutých míčků tak, aby se políčka s míčky stejné barvy nedotýkala stranou ani rohem.

Jde to ještě líp?
Jde to ještě líp?

Položení tří červených míčků pro zadání vidíte na fotografii (otočení nebo zrcadlově položené zadání tří míčků není pro výsledek podstatné). Součástí zadání může být informace, že není možné zaplnit všechna pole. Chybějící červený míček nedovolí zaplnit všechna pole (míčků je jen 15). Pro menší děti je dobré říci, že při správném řešení zůstane jen jedno pole volné. Kdo takové řešení najde nejrychleji?

Jedno ze správných řešení.
Jedno ze správných řešení.

Je také možné omezit čas na řešení hlavolamu a počítat body podle umístěných míčků (to funguje především u různorodé skupiny). O něco obtížnější je ponechat na soutěžících zjištění, kolik políček je možné zaplnit, a úkol zadat například tak, že je třeba zaplnit co nejvíce políček, a soutěžící ohlásí sám, kdy už má nejlepší řešení hotové.  Hlavolam je podle potřeby možné řešit i ve dvojicích či ve skupině.

Hříčka netrvá dlouho. Uvedený informační čas je pro cca deset dětí 5-8 let včetně přípravy a vysvětlení pravidel, pokud máte alespoň dvě hrací plochy a dvě sady míčků. S počtem a věkem dětí a s počtem hracích polí se pochopitelně čas bude měnit. Pro větší děti je čas nalezení správného řešení velmi krátký.

Na hře je dobré, že ti, kteří mají již hru za sebou, ze zájmem potom pozorují boj ostatních (předem by děti hlavolam neměly vidět, řešení se snadno vypozoruje).

Změnou základního postavení předem umístěných míčků je možné obtížnost řešení hlavolamu trochu změnit.  Ale doporučujeme vyzkoušet předem.

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme i podle připomínek čtenářů, tento článek byl naposledy upraven 3/2022.

Téma Covid

Sdílíme náměty na činnosti nejen pro turistické oddíly, které jsou vhodné pro nouzový program během pandemie Covid. V této době není možné chodit na schůzky, není možné jezdit na výpravy, co tedy můžeme s dětmi dělat? Máte čím přispět? Napište nám!

 • Zobrazit člálnky a hry na téma Covid

 • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
  Vybíráme z tématu Covid
  Počet komentářů: 2

  Přidat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Share This