Leonardův most

Našli jsme zajímavou táborovou stavbu. Jedinečný Leonardo da Vinci navrhl už koncem 15. století jednoduchý samonosný most, který lze sestavit z volných klád bez jediného hřebíku.

Tradice táborových staveb je v našich zemích velká. V příručkách je popsáno vše, na co člověk pomyslí. Ale Leonardův most jsme v nejznámějších tábornických příručkách neviděli.

Vhodné též pro samostatnou činnost během epidemie Covid 19.

Princip je velice jednoduchý a sám Leonardo da Vinci měl na jeho mysli vojenské použití při překonávání vodních toků. Za tímto účelem počítal svázat jednotlivé moduly tří klád ve tvaru písmen H. Ty se pak podle principu mostu jednoduše složí do samonosného mostu. Princip přiblíží kresba:

Princip samonosného mostu. Při zachování poměru se rozměry dílů mohou měnit.
Princip samonosného mostu. Při zachování poměru se rozměry dílů mohou měnit.

Myšlenka je jednoduchá, sestavení mostu už vyžaduje cvik. Podívejte se na videa a můžete začít plánovat vlastní most. Počtem, délkou a tloušťkou všech dílů se ovlivňuje výše klenby a rozpětí mostu. Stabilitu je možné zlepšit, pokud délka příčných dílů poroste od středu ke krajům mostu. Ke stavbě dostačuje tyčovina do průměru 7 cm, kterou ještě můžeme sbírat v lese bez omezení.

Stavba je samosvorná, pro praktické používání je lepší křížení převázat, aby se díly nemohly posouvat, případně v tyčovině udělat malé záseky. Záseky je lepší udělat jen na koncích tyčí, záseky uprostřed (na některých videích je možné je vidět) snižují příliš nosnost mostu a pro stabilitu nejsou nezbytné. Pro pochopení, jak most funguje, doporučujeme postavit si nejprve model.

Model mostu je také vhodný pro dobu online schůzek v době současné pandemie. Není složité složit most ze špejlí, ale přece jen zas tak úplná hračka to není. Pro lehký model doporučujeme svázat moduly ze tří špejlí ve tvaru písmene H. Lehké špejle po sobě bez svázání kloužou a stavba se nedaří.

Jednoduchost a krása mostu je vhodnou příležitostí pro přiblížení neobyčejné osobnosti Leonarda da Vinci.

Téma Covid

Sdílíme náměty na činnosti nejen pro turistické oddíly, které jsou vhodné pro nouzový program během pandemie Covid. V této době není možné chodit na schůzky, není možné jezdit na výpravy, co tedy můžeme s dětmi dělat? Máte čím přispět? Napište nám!

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Covid

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Covid

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This