Kniha 333 drobných her

Brožovaná příručka s dlouhým názvem „333 her pro malé i velké skupiny dětí ve věku 8-14 let“ dává na první pohled představu o obsahu. Jak se nám kniha líbila?

Do knihovny vedoucího oddílu patří knížky různých her, aby příprava programu byla náležitě pestrá a netrvala dlouho. Recenzovaná knížka spadá do kategorie praktických her pro kolektivy a přináší zajímavé hříčky i několik drobných novinek.

Obálka příručky Hanse Hirlinga.

Hříčky pro skupiny

Hry a hříčky jsou zaměřeny na skupinové hry a rozděleny do dvou částí. V první jsou drobné hry a hříčky pro skupiny, v druhé štafetové hry. U každé hry je stručný popis a vysvětlení, jak hru vyhodnotit. Hry jsou dále rozděleny na venkovní a vnitřní a další členění je podle náročnosti přípravy. Štafetové hry jsou rozdělené podle prostředí na hry ve vodě, na sněhu, na pláži, na trávníku a v místnosti.

Popisy her jsou stručné a návodné, samotné hříčky jednoduché a rychlé.  Některé jsou dobře známé (přeskok točícího lana), jiné zajímavé (třeba transport vajíčka či tenisáku v šátku drženého třemi hráči v zubech). Hry se uplatní v oddílech, sportovních kolektivech, na táborech a všude tam, kde může hrát více družstev.

Zajímavý a přehledný prvek

Zajímavý je prvek, který nebývá tak častý v knížkách her. Na konci je přehled všech her včetně piktogramů s vyznačením vlastností, které hra procvičuje – spolupráci, zručnost, přemýšlení či rychlost. Stejné piktogramy jsou uvedeny také v záhlaví každé hry. Obojí usnadňuje výběr hry pro konkrétní příležitost.

Piktogramy přibližují zaměření hříček.

U her nejsou uváděny žádné motivační legendy, které jsou u nás oblíbené od dob J. Foglara a M. Zapletala. To nemusí být na škodu věci, není problém vhodnou legendu ke hře připojit. U drobných hříček (kterých je v knížce většina) není legenda potřebná vůbec. Sám autor ale na straně 153 zdůrazňuje, že předpokladem úspěšného vedení hry je schopnost nadchnout hráče pro věc. A k tomu právě napomáhá lákavá motivace či legenda.

Nezvyklé pojmenování etapové hry

Trochu zavádějící je autorovo pojmenování drobných jednorázových hříček jako etapové hry. V české herní literatuře jsme si zvykli pod pojmem etapové hry chápat soubor větších i menších her propojených společnou legendou. V tomto případě ale jde jen o drobné hříčky, které autor nabízí jako možné zapojení do větší etapové hry.

Některé hry vzbuzují trochu rozpaky, jako třeba co nejvyšší věž z kovových matic (není lepší z přírodnin?) či běh tří lyžařů na jedněch lyžích s trojím vázáním. Připevnění tří párů vázání na jednu lyži se zdá být přece jen trochu krkolomné. Ale nebuďme nespravedliví, na horské chatě může být takový pár lyží trvalou atrakcí.

Ukázka popisu jednotlivých her.

Komu příručka pomůže

Hry a hříčky uvedené v knize jsou především volnočasové a s tábornickými dovednostmi (které preferuje Ostrov nápadů) nekorespondují. Jsou vhodné pro dětské skupiny libovolného zaměření jako aktivní pohybový a stmelující prvek. Autor se drobnými hrami a aktivitami zabývá dlouhodobě.

Také Ostrov nápadů má bohatý katalog her, který je zaměřen na tábornické, ale i všeobecné oddíly. Přístupný je z titulní strany našeho webu, nebo zde z odkazu Hry. V katalogu je možné ve vyhledávání zvolit více než 15 typů zaměření her a vybrat požadované prostředí.

Po příručce 333 her rádi sáhnou vedoucí všech kategorií, kteří hledají rychlou hříčku pro oživení a zpestření družinové i oddílové schůzky, výpravy či táborového dopoledne. Některé náměty vyžadují určitou přípravu, ale téměř vždy jde o neobvyklou aktivitu nebo krátký štafetový závod. Naše hodnocení: operativně použitelná knížka rychlých hříček.

 

333 her pro malé i velké skupiny dětí ve věku 8-14 let

  • Hans Hirling
  • Vydalo nakladatelství Portál s.r.o.
  • Praha 2023
  • 176 stran
  • Doporučená cena 315 Kč

Hans Hirling
dlouholetý německý vedoucí volnočasových aktivit a letních táborů. Své zkušenosti předává formou přednášek, knih a také na německých webových stránkách www.praxis-jugendarbeit.de s velkým přehledem her a drobných námětů pro práci s mládeží.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This