Člověk v drsné přírodě

Příručka Jaroslava Pavlíčka Člověk v drsné přírodě se hodí každému, kdo se chystá na náročnější expedici, nebo na ni chce být připravený.

Jaroslav Pavlíček
Člověk v drsné přírodě

Jedna z mála původních českých publikací tohoto typu by měla sloužit skupinám, které připravují výpravy na problematická místa a drsnější podmínky si vybírají dobrovolně, i všem trosečníkům, kteří se do drsné přírody dostanou proti své vůli. Autor svoji příručku vydal poprvé v roce 1987 a od té doby ji postupně doplňuje.

Ve své době byla příručka velice populární, přinášela neotřelé pohledy na pobyt v přírodě a bourala zažité stereotypy. Od té doby vyšla celá řada vydání. To je také důvod, proč příručku zařazujeme mezi naše retrorecenze, i když je stále k dostání v nových doplňovaných vydáních.

Doplňování nových poznatků je ostatně velkou předností této příručky. Autor své vlastní poznatky nasbírané za více než padesát let neustále ověřuje v praxi a příručku doplňuje o nové zkušenosti, nové materiály a nové informace. Týkají se především expedicí a výprav do těch nejnáročnějších podmínek do míst, kde vládne led, sníh a především mráz.

Kniha Člověk v drsné přírodě
Kniha Člověk v drsné přírodě

Je samozřejmě pravda, že Ostrov nápadů přináší informace dětským oddílům, které se do podobně náročných podmínek nedostávají, a tudíž téma přežití není pro ně příliš přínosné. Ale živě si vzpomínám na citace z této příručky na našem přechodu Rudohoří, když nejstarší účastníci sotva odrostli oddílovým kalhotám. Pavlíčkovy zkušenosti nesměřují totiž pouze k drsnému spartánském stylu expedic (i když některé rady opravdu drsné jsou).

Drsnost, vyhraněná osobitost a jistá jednostrannost přístupu autora může na druhou stranu řadu čtenářů odradit. Je pravda, že pro neextrémní použití je třeba Pavlíčkovy rady jistým způsobem filtrovat a přebírat. Není to zkrátka příručka pro každého a pro použití v praxi dětského oddílu se nehodí. Přesto si v ní starší členové nejednoho tábornického oddílu často četli jako v úžasném inspiromatu.

Hlavní přínos příručky je v účelném šetření energií ku prospěchu člověka i okolní přírody. Kniha Člověk v drsné přírodě přináší nejen zásadní informace, jejichž znalost může rozhodnout o přežití, ale vede také k minimální zátěži všech zdrojů, které člověk má k dispozici. Když nebudete s přírodou bojovat, ale pokusíte se jí porozumět, bude výsledek mnohem příznivější a k samotnému souboji vlastně vůbec nemusí dojít. A takovou příručku už stojí za to si přečíst a zařadit ji do oddílové knihovny.

Kniha byla přeložena do angličtiny, němčiny a čínštiny a zaznamenala přes sto tisíc prodaných výtisků. Poprvé vyšla v roce 1987, v roce 2016 vyšlo 8. doplněné vydání, které bylo základem naší recenze. V roce 2019 vyšlo již 10. vydání doplněné o poznatky z let 2018-19.

Člověk v drsné přírodě, 8. vydání

  • autor Jaroslav Pavlíček
  • Vydalo nakladatelství 65. pole
  • Praha 2016
  • Doporučená cena 119 Kč
Jaroslav Pavlíček
Český polárník a dobrodruh Jaroslav Pavlíček (* 1943) se po celý svůj život zabývá výzkumem přežití v divočině a harmonickým soužitím člověka s přírodou. Po studiu koreanistiky na Filozofické fakultě UK v Praze, ze kterého odešel po invazi vojsk v roce 1968, pracoval deset let jako nosič na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách. Poté absolvoval desítky expedic a výprav po celém světě. Založil mezinárodní polární stanici Eco-Nelson na Antarktidě.
Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.

Pocta starým knihám

Příručky, které ovlivnily tábornictví. Rádi bychom touto cestou vzdali hold skvělým autorům tábornických a zálesáckých knih minulosti. Postupně proto zařazujeme retrorecenze příruček, které nemalou měrou přispěly k šíření tábornické a zálesácké praxe u nás.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This