Legendární Skautská praxe

Malá útlá příručka Skautská praxe od Velena Fanderlika provázela od roku 1938 generace nejen skautů světem táboření i tábornické praxe a ve své době se stala doslova legendou.

Skautskou praxi sestavil a nakreslil Velen Fanderlik, skautský činovník a výtečný autor, pozorovatel i kreslíř. V mnoha knihách a příručkách předával svoje zkušenosti, a právě Skautská praxe se stala základním kamenem tábornické literatury.

Obálka 6. vydání z roku 1946.
Obálka 6. vydání z roku 1946.

Redakce Ostrova nápadů připravuje recenze novinek tábornické literatury. Přitom nás napadlo, že bychom mohli také vzdát hold starším knihám a příručkám. Mnohé knihy se ve své době (a někdy i dlouho po ní) staly nepostradatelnou součástí oddílových a táborových knihovniček. Postupně si je budeme připomínat.

Mezi takové knihy zcela jistě patří i Skautská praxe Velena Fanderlika. Celkem 32 celostránkových kreslených tabulí ve stručné formě obsahují názorně podané tábornické a zálesácké informace pro všechny, kdo se chystají na výpravu nebo na tábor.

Útlá příručka formátu 163 x 114 mm získala ohromnou popularitu a v mnoha vydáních se rozšířila daleko mimo skautské prostředí. Cílem bylo, aby se příručka dala snadno strčit do batohu nebo táborové bedny, a aby pomáhala táborníkům přímo na místě.

Množství zkušeností a informací uložených v příručce vycházelo z tabulek Moravské lesní školy (MLŠ), na jejichž přípravě se kromě Velena Fanderlika podíleli i další činovníci MLŠ, J. Grus, K. Kučera, E. Škarda a J. Štefan.

První vydání vyšlo v roce 1938, následovalo několik vydání, z nichž zajímavé je doplněné a přepracované 4. kanadské vydání z roku 1944, které Fanderlik přivezl po válce domů jako dar kanadských skautů v počtu 5000 ks. Podle brněnského 6. vydání z roku 1946 jsme připravili tuto recenzi. V roce 1991 vydalo reprint zmíněné kanadské edice nakladatelství Tourprint s názvem Skautská praxe, 4. obnovené vydání. Uvedený počet výtisků je 20 000 ks.

Titulní stránka vydání z roku 1938 je převzatá z webu skautska-literatura.skauting.cz.
Titulní stránka vydání z roku 1938 je převzatá z webu skautska-literatura.skauting.cz.

Z našich ukázek několika stran příručky je patrná pozitivní atmosféra kreseb autora. Bez nadsázky je možné konstatovat, že tímto dílem byla založena tradice skvělých českých tábornických příruček.

Skautská praxe

  • autor Dr. Velen Fanderlik
  • 6. vydání připravilo nakladatelství Klen Brno
  • Brno 1946
  • příručka vyšla poprvé v roce 1938

Dr. Velen Fanderlik
Významný skautský činovník a autor skautských a tábornických příruček Velen Fanderlik – Mawadani (1907-1985) se ve své publikační činnosti zaměřil na pomoc nejen vedoucím skautských oddílů. Nejznámější z jeho knih jsou Listy Jurovi, jedna z prvních knih zabývajících se otázkami, jak vést oddíl především v psychologické a metodické rovině. Knihy Listy Jurovi i Skautská praxe nebyly dlouho překonány. Po roce 1948 se bohužel již nesměly na pultech knihkupectví objevit. Fanderlik sám emigroval do Kanady, kde žil až do konce svého života.

Pocta starým knihám

Příručky, které ovlivnily tábornictví. Rádi bychom touto cestou vzdali hold skvělým autorům tábornických a zálesáckých knih minulosti. Postupně proto zařazujeme retrorecenze příruček, které nemalou měrou přispěly k šíření tábornické a zálesácké praxe u nás.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This