Poznáváme hlasy ptáků

Na webových stránkách společnosti Ornita najdete online hru, díky které se naučíte poznávat hlasy ptáků. Hra funguje bez problémů i na mobilním telefonu, takže si ji snadno můžete zahrát třeba na družinové schůzce.

Společnost Ornita nahrála hlasy nejznámějších českých ptáků a připravila z nich jednoduchou webovou hru, která je k dispozici zcela zdarma. Hra funguje ve webovém prohlížeči na počítači nebo ve vašem mobilním telefonu (musíte být ale online).

Hra běží na webu i na mobilním telefonu.

Hru najdete na adrese https://www.ornita.cz/hlasy-ptaku/

Úvodní menu hry nabízí čtyři minihry:

  • České názvy – přiřazujete obrázek ptáka k jeho českému názvu.
  • Hlasy – přiřazujete obrázek ptáka k jeho hlasu.
  • Odborné názvy – hledáte podle latinských názvů.
  • Anglické názvy – hledáte podle anglických názvů.
Úvodní menu hry
Úvodní menu hry.

Pro běžné použití jsou zajímavé hlavně první dvě hry. Je lepší se nejprve v první hře naučit ptáky (kterých je ve hře zpracovaných 36) vůbec poznat podle jejich českých názvů. A teprve poté se pustit do druhé hry, kde vám hra přehraje zvuk a vy musíte podle něj určit správného ptáka.

Poznávání hlasů, hra přehraje zvuk a je nutné kliknout na správného ptáka
Poznávání hlasů, hra přehraje zvuk a je nutné kliknout na správného ptáka.

Hra vám měří čas a hrajete do té doby, než správně poznáte všech 36 zpracovaných ptáků.

Aplikaci bych pouze vytkl chybějící výukový mód, ve kterém bych si mohl ptáky prohlížet, přečíst si jejich jména a poslechnout si jejich hlasy. Nyní je nutné učit se rovnou při hře.

Pro období online schůzek při koronavirových omezeních v roce 2020 – 21 jsme k tématu hlasů ptáků připravili článek s náměty na online hry pro oddílové a družinové online schůzky.

Ornitu znají hlavně děti ze škol v Praze a Středočeském kraji. Již dlouhou dobu ve školách pořádá zajímavé besedy o ptactvu, často s ukázkami živých ptáků. Při jiných programech si děti mohou samy vyrobit ptačí budky, které potom rozvěsí v okolí školy. Nejnovějším počinem Ornity je bohatě ilustrovaná publikace Ptačí zahrada s mnoha náměty pro děti i pro učitele.

Texty Ostrova nápadů průběžně aktualizujeme, tento článek byl naposledy upraven 3/2021.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This