Co všechno můžeš objevit v lese

Kniha Slyšíš, jak mluví stromy? je inspirací pro každého, kdo má rád les a stromy v něm. Současně je možné ji použít jako zdroj nápadů pro výpravy či pro letní tábor.

Peter Wohlleben
Slyšíš, jak mluví stromy?
Co všechno můžeš objevit v lese

Peter Wohlleben nabízí ve své knize nejnovější poznatky o životě stromů a mnoha dalších obyvatel lesa. Kromě možnosti nahlédnout do skrytého života stromů odhaluje renomovaný německý autor nečekané souvislosti. Čtenář se dozví, jakou mají stromy paměť, jak spolu mluví, jak funguje lesní internet, zda pociťují stromy strach či bolest, jak pijí a dokonce jestli mohou mít odvahu.

Nejde jen o moderní a poutavě podané informace o lese, autor čtenáře vybízí k vyzkoušení zvídavých námětů, umožňuje prověřit znalosti v minikvízech a dává příležitost les poznat z mnoha stran. Právě tyto části knihy je možné využít při přípravě oddílové výpravy do lesa.

Kniha s podtitulem Co všechno můžeš objevit v lese (který jsme si vypůjčili do nadpisu článku) je určena dětem a především jednotlivcům se zájmem o přírodu. Nejde tedy o knihu s cílenou přípravou výprav a námětů pro dětské kolektivy. Ani formát A4 není určený do batohu. Přesto obsahuje natolik zajímavé a málo známé informace, že ji vedoucí zálesáckých oddílů a táborů v přírodě opakovaně využijí při své práci především při přípravě výprav či tábora. I v oddílové knihovničce se bude dobře vyjímat. A pro rodiče zvídavých dětí zhruba od sedmi let výše je to rozhodně zajímavý námět na dárek.

Bohatý fotografický doprovod dává příležitost ukázat dětem, co vlastně v přírodě mají hledat a sledovat. Ale abychom jen nechválili, některé německé reálie by to chtělo uvést do souladu s našimi. Například na straně 116 hovoří autor o rozdělání ohně v lese a o tom, že většina vlastníků lesa zapalování ohně nepřipouští. U nás je rozdělávání ohně v lese zakázáno zákonem, takže toto rozhodování vlastníkovi lesa nepřísluší, což by dětem mělo být zdůrazněno. Ale dlužno objektivně říci, že tahle malá nepřesnost je v knize výjimkou.

Potěšující je, že mnohé informace jsou natolik zajímavé a překvapivé, že i odrostlý čtenář začne uvažovat o přečtení autorových knih pro dospělé. Především půjde o Wohllebenův bestseller Tajný život stromů (2016), který byl základem pro tuto knihu zaměřenou na děti, ale na pultech knihkupectví si můžete prohlédnout i další knihy pro zájemce o autorův odborný, ale přitom nanejvýš citlivý pohled na les i stromy. Mám na mysli například knihy Citový život zvířat, nebo Příběhy stromů (2017), což je starší kniha teprve nyní přeložená do češtiny.

Knihu Petera Wohllebena Slyšíš, jak mluví stromy? řadím z nejzajímavějším novinkám z oblasti inspirativních dětských knih o přírodě, které u nás v poslední době vyšly.

Slyšíš, jak mluví stromy?
Co všechno můžeš objevit v lese

  • autor Peter Wohlleben
  • Vydalo nakladatelství Kazda
  • Brno 2017
  • Doporučená cena 349 Kč

Peter Wohlleben
Renomovaný německý lesník a autor mnoha knih Peter Wohlleben (*1964) studoval lesnictví a více než 20 let pracoval na lesní správě. Nyní se zabývá popularizací nejnovějších poznatků o tom, jak funguje les a stromy v něm. Založil Lesní akademii a vydal řadu velmi úspěšných knih o lese a o stromech, např. Citový život zvířat (2017) nebo bestseller Tajný život stromů (2016). Kniha Slyšíš, jak mluví stromy? je jeho první kniha věnovaná dětem.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This