Jarní švihák hlaváček

Hlaváček jarní se svými velkými žlutými květy je dubnovým a květnovým klenotem naší přírody. Setkání s pohledným fešákem je vždy velký zážitek.

Vystoupíte na vrchol kopce a ustrnete. Před vámi je plno trsů zářivě žlutých květů podobných přerostlému heřmánku zalitému roztaveným zlatem. Připadáte si jako v parádní zahrádce a těšíte se pohledem na tu krásu. Za jarním pokladem se musíte vydat na vybraná místa sluncem zalitých strání a vrcholků kopců, na kterých je možné najít velké žluté květy hlaváčku jarního. Stojí za to vydat se za ním do jarní přírody.

Hlaváček jarní
Hlaváček jarní překvapí od dubna do května velkými žlutými květy.

Při výpravách za jarním sluníčkem jsou květy velikosti až sedm i osm centimetrů v průměru těžko přehlédnutelné. Kvete v dubnu a květnu na nejjižnějších stráních Moravy, v Českém krasu a na několika dalších lokalitách.

Jeho výskyt je i kvůli nájezdům zahrádkářů bohužel značně sporadický, proto si musíte každé setkání s ním považovat. Pro jistější úspěch je dobré se poradit s někým, kdo naši přírodu sleduje a vyzná se v ní. Trocha námahy ve vyplatí.

Hlaváček na Pálavě
Hlaváček jarní nedaleko Dolních Dunajovic.

O něco později v plném jaru můžete v blízkosti pole potkat také bratrance s cihlově červenými květy. Jmenuje se hlaváček letní a kvete od května do července, na první pohled si ho můžete splést s vlčím mákem. Dříve býval celkem běžným polním plevelem. Dnes je už i hlaváček letní vzácný, takže rozdíl mezi jedinečností obou příbuzných květin není velký.

Bratranec hlaváček letní kvete od května do července.
Bratranec hlaváček letní kvete od května do července.

V červeném seznamu ohrožených rostlin je hlaváček jarní zařazen mezi silně ohroženými druhy (seznam C2) a hlaváček letní patří k ohroženým druhům naší květeny (seznam C3). Pro úplnost dodejme, že oba hlaváčkové jsou jedovaté rostliny.

Setkání s kterýmkoliv z obou výrazných druhů hlaváčků je dnes vzácnou událostí, proto si jejich krásu nezapomeňte užít.

Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v květnu 2021.

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Jaro

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This