Správnou stopou i po padesáti letech

Krátce po sobě se v knihkupectví objevily dvě knihy z pokladnice tábornických příruček šedesátých let. Po vydání knihy U táborového ohně v roce 2016 vyšla letos další kniha Vladimíra Rogla s názvem Správnou stopou.

Vladimír Rogl, Ctirad Smolík
Správnou stopou

Nezměněný reprint knihy Správnou stopou od Vladimíra Rogla v původní podobě z roku 1968 vyšel v nakladatelství Pragoline. Spolu s dalšími knihami tohoto autora jde o příručku, která patří k legendám tábornické a zálesácké literatury šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století.

Vlevo původní vázané vydání Správnou stopou z roku 1969, vpravo předloňský reprint ´knihy U táborového ohně.
Vlevo původní vázané vydání Správnou stopou z roku 1969, vpravo předloňský reprint ´knihy U táborového ohně.

Roglova příručka vyšla v době, která nepřála původním českým tábornickým a zálesáckým knihám. Vladimír Rogl ale naštěstí stihl výjimečné období konce šedesátých let, kdy za krátkou dobu společenského nadechnutí vyšlo několik knih, ze kterých potom mnoho let čerpali vedoucí, vůdci a náčelníci oddílů všech kategorií. Později už podobných knih vyšlo opravdu poskrovnu.

Zatímco první kniha byla klasickou tábornickou příručkou, v knížce Správnou stopou přišel Rogl s konceptem neobvyklých her, do jejichž popisu rafinovaně zapletl tábornické i zálesácké znalosti a dovednosti. Výsledek byl pozoruhodný a knížka nebyla brána jako záznam her, ale spíše jako podařená tábornická příručka. Najdete v ní plno orientačních a stopařských vědomostí, rad a zkušeností obklopených spoustou her podobného zaměření.

Obrázky Ctirada Smolíka tvoří důležitou součást publikace Správnou stopou.
Obrázky Ctirada Smolíka tvoří důležitou součást publikace Správnou stopou.

Obě knihy doprovázejí ilustrace spoluautora Ctirada Smolíka, který záhy po vydání knihy emigroval. Vtiskl oběma publikacím osobitý rukopis, který potěší i po uplynutí celé poloviny století od prvního vydání.

V každém případě je dobře, že vydavatel vzdal hold autorovi legendárních příruček. Je pravda, že publikace osloví spíše pamětníky, které knížka kdysi provázela v oddílech a na výpravách, ale současně přiblíží autora i dnešní generaci. Za tento počin jistě patří nakladatelství Pragoline velké uznání.

Vydavatel v anotaci upozorňuje, že od dob vydání v roce 1969 se mnoho v oblasti vybavení na turistiku a táboření změnilo, přesto ponechal původní text včetně názorných a vtipných kreseb autora a Ctirada Smolíka. Je pravda, že díky dnešní technickému vybavení táborníků se styl a způsob táboření, orientace i stopování změnil k nepoznání. Mnohé z uvedených her lze ale hrát bez jakéhokoliv omezení i na dnešních táborech, takže věříme, že si kniha svoje čtenáře najde i po padesáti letech.

Zatímco knížka Správnou stopou se věnuje popisu her, publikace U táborového ohně byla klasická tábornická příručka.
Zatímco knížka Správnou stopou se věnuje popisu her, publikace U táborového ohně byla klasická tábornická příručka.

Kniha Správnou stopou se objevila celkem ve čtyřech vydáních. Po prvním vydání v roce 1969 (Olympia) vyšla znovu v roce 1974 (znovu Olympia), další vydání bylo již po sametové revoluci v roce 2000 (Ottovo nakladatelství) a nyní tedy reprint v roce 2018, rozdíl je pouze v brožovaném vydání  (nakladatelství Pragoline) oproti původnímu vázanému.

Správnou stopou

  • autoři Vladimír Rogl, Ctirad Smolík
  • Vydalo nakladatelství Jindřich Kraus – Pragoline
  • Praha 2018
  • Doporučená cena 170 Kč

Vladimír Rogl
Autor či spoluautor celkem osmi publikací s turistickou a tábornickou tématikou, Vladimír Rogl (*1936), vedl dlouhá léta dětský turistický oddíl v Praze na Vinohradech. Vstoupil do Junáka v roce 1945 a v letech 1968-1970 působil v Ústřední radě Junáka. Jeho kniha U táborového ohně byla v roce 1968 oceněna výroční cenou nakladatelství Olympia. Za svou činnost v Junáku byl v průběhu padesátých až sedmdesátých let několikrát vyšetřován orgány StB.

Pocta starým knihám

Příručky, které ovlivnily tábornictví. Rádi bychom touto cestou vzdali hold skvělým autorům tábornických a zálesáckých knih minulosti. Postupně proto zařazujeme retrorecenze příruček, které nemalou měrou přispěly k šíření tábornické a zálesácké praxe u nás.

Počet komentářů: 2

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This