Minewakanova Skautská táborová kuchařka

Kuchařka Pavla Döllingera – Minewakana přináší něco málo teorie, o něco víc praktických rad a hlavně hromadu receptů pro táborové kuchaře. Recepty jsou vhodné a vyzkoušené především pro kuchyni na letních stanových táborech.

Pavel Döllinger – Minewakan je skautský vůdce, činovník a výtečný kuchař, který své mnohaleté zkušenosti převedl do útlé kuchařky. Jde o příručku, kterou můžeme zařadit na pomezí mezi legendárními tábornickými příručkami (jejichž retrorecenze občas Ostrov nápadů zveřejňuje), a mezi současnou tábornickou literaturou, kterou se také snažíme sledovat.

Obálka nejnovějšího vydání z roku 2022

V roce 2022 vyšlo čtvrté doplněné a přepracované vydání Skautské táborové kuchařky. Tím by se příručka zařadila mezi aktuální knihy. Nové vydání jistě přivítají všichni, kdo se na vaření na letních nejen skautských táborech tak či onak podílejí. Příručku ocení především tábornické kuchyně s vlastnoručně postavenými kamny.

Starší táborníci si připomenou dřívější vydání, která na táborech kolovala za jejich časů.  Nové vydání kuchařky tak patří i mezi legendární tábornické knihy. Historicky první vydání Skautské táborové kuchařky totiž vyšlo již roku 1987 jako oddílová kuchařka pro kluky, kteří sami vařili v táborové kuchyni. Dvě další už veřejně dostupná vydání vyšla krátce po sametové revoluci. Bylo to v roce 1991 (Polaris) a v roce 1996 (Čin). Nyní tedy vychází již čtvrté doplněné vydání.

Obálka vydání z roku 1996.

Samotný obsah se nám těžko posuzuje, protože nejsme odborně vybaveni kuchařské předpisy kontrolovat. O to více uvítáme případné komentáře k recenzi. Do té doby prozradíme, že v kuchařce najdete polévky, saláty, pomazánky, bezmasá a sladká jídla, omáčky a masa. Co je potřeba ocenit, to jsou podrobné popisy přípravy příloh, které kuchařky často opomíjejí.

Je známo, že v každé knize se najde nějaký omyl. Také u této kuchařky autor s hrůzou zjistil, že přes několikeré korektury utekla na str. 45 jedna chybička. Do bramborového guláše patří jen 50 g mouky, ne 500 g.

Obálka vydání z roku 1991

Z pohledu tábornického je v brožuře podrobně popsán postup stavby táborových kamen, což jako tábornický web chválíme a kvitujeme. Další ocenění zaslouží praktické kuchařské rady a nápady, které jsou dole pod čárou na každé z jejích osmačtyřiceti stran. Brožura je doplněna milými kresbami Petra Menčíka – Sviště.

Tolik krátká recenze a nyní už jen zbývá všem skautům, táborníkům a zálesákům popřát „Dobrou chuť!“

Skautská táborová kuchařka

  • autor Pavel Döllinger – Minewakan
  • Vydali spolek Čin a Lesní škola Protos
  • Vydání čtvrté, Praha 2022
  • Doporučená prodejní cena 50 Kč

Pavel Döllinger – Minewakan
Dlouholetý skautský vůdce, činovník a kuchař Pavel Döllinger – Minewakan (*1949) nemá na svém kontě mnoho příruček, ale jeho Skautská táborová kuchařka se dočkala širokého uplatnění a několika vydání. Pavel Döllinger vedl v době nesvobody oddíl Tuscarora (spolu s Jiřím Kafkou – Owígem ) a po jeho zrušení při zásahu StB potom oddíl TOM TJ Viktoria Žižkov. Pro roce 1989 působil jako skautský činovník a proslul také svým tábornickým kuchařským uměním.

Pocta starým knihám

Příručky, které ovlivnily tábornictví. Rádi bychom touto cestou vzdali hold skvělým autorům tábornických a zálesáckých knih minulosti. Postupně proto zařazujeme retrorecenze příruček, které nemalou měrou přispěly k šíření tábornické a zálesácké praxe u nás.

Počet komentářů: 2

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This