PlantNet – aplikace na určování rostlin

Chtěli byste znát jméno neznámé rostliny, stromu či keře? Aplikace PlantNet pro chytré mobilní telefony vám ho prozradí.

Již není nutné nosit s sebou na výpravy tlusté atlasy a klíče k určování rostlin. Postačí telefon se systémem Android či iOS vybavený fotoaparátem, bezplatná aplikace PlantNet a připojení k internetu. Pak stačí rostlinu vyfotit a aplikace poměrně spolehlivě určí její jméno.

Stačí vyfotit a aplikace rostlinu rozpozná.
Stačí vyfotit a aplikace rostlinu rozpozná.

Aplikaci si můžete nainstalovat například z tohoto odkazu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.plantnet

Celý projekt připravili francouzští biologové a programátoři. Rozsáhlou databázi vzorových obrázků pomáhají plnit lidé po celém světě. A díky dnes již pokročilé technologii neuronových sítí dokáže aplikace v této databázi najít rostlinu či rostliny, které odpovídají té na vašich fotografiích.


Práce s aplikací je poměrně intuitivní.  Pomocí  fialové ikony foťáku v pravém dolním rohu začnete rozpoznávání nové rostliny. Zvolíte, zda chcete fotit, nebo přidat fotografii z galerie (to pokud si třeba nafotíte rostliny na výpravě a určujete je až doma). Poté vyberete, jakou část rostliny jste vyfotili (list, květ, plod,…). Aplikace ihned zkusí najít odpovídající výsledky a zobrazí je v seznamu. Po první fotce může být možných kandidátů více. Máte ale možnost fotit dál a poslat více obrázků (ideálně různých částí té samé rostliny). Výsledky jsou potom přesnější.

Výsledek vyhledávání.

V seznamu výsledků se zobrazí navrhované rostliny a jejich „oficiální“ schválené obrázky. Nad fotkami je latinský a někdy i český název. Vedle latinského názvu rostliny je nenápadná ikona [i]. Když na ni kliknete, získáte odkazy na podrobnější informace o této rostlině například na Wikipedii. Tlačítkem Potvrdit si můžete uložit výsledek svého pozorování (při kliknutí se nabízí také ověření komunitou, ale to můžete v klidu zrušit).

Po prvním testování se zdá, že aplikace opravdu funguje. Zkoušel jsem ji na několika květinách a rozpoznala je bez problému. Uvidíme, jak se osvědčí v praxi v lese na jaře a v létě :).

Delší video o projektu a o aplikaci. Francouzsky, s anglickými titulky.


Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This