Elstnerovou Dobrodružnou stezkou

Naše retrorecenze chce připomenout oblíbenou tábornickou knížku F. A. Elstnera z roku 1959, další z řady skvělých původních českých tábornických příruček.

Elstnerova rozsáhlá kniha Dobrodružnou stezkou se odlišuje od většiny tábornických knih tím, že obsahuje poměrně hodně textu doprovázeného autorovými kresbami na okraji stránek na způsob E. T. Setona. Elstner psal velmi čtivě, podrobný text doplňují jednoduché ale názorné obrázky a kniha vyniká velkým motivačním nábojem.

Obálka třetího vydání z roku 1970.
Obálka třetího vydání z roku 1970.

Autor sbíral dovednosti a moudrost lidí žijících ve volné přírodě a ochotně vše předával dalším generacím. Ze dvou důvodů, jak sám říkal. Aby si každý čtenář mohl jednak zahrát na hrdiny dobrodružných románů, ale současně se mohl sám stát hrdinou světa vědy a techniky díky znalostem a zkušenostem průkopníků.

Doprovodné kresby s popiskem na okraji stránek.
Doprovodné kresby s popiskem na okraji stránek.

Z mnoha a mnoha svých zkušeností sestavil Elstner poutavou tábornickou stezku, na kterou pozval všechny chlapce a děvčata, kteří chtějí naplnit své mladé a odvážné sny, jak se praví v podtitulu knihy. Elstner vede čtenáře svou stezkou po jednotlivých oblastech tábornického umění. Od znalostí o ohni přes stopařské a tábornické dovednosti až k signalizaci, orientaci a uzlařským i kuchařským zkušenostem.

Kniha obsahuje i rozsáhlejší ilustrace na polovině stránky.
Kniha obsahuje i rozsáhlejší ilustrace na polovině stránky.

Pro řadu tehdejších chlapců a děvčat se Elstnerova kniha opravdu stala průvodcem po stezce dobrodružství a provázela je po celý život. Kniha nepatří k těm, které přečtete jedním dechem. Celkem 340 stran je nabito zkušenostmi, ale pokud vás autor zaujme, budete se podle vlastních potřeb ke knize vracet a čerpat nové a nové znalosti.

Obálka prvního vydání z roku 1959.
Obálka prvního vydání z roku 1959.

Však také šlo o knihu úspěšnou, poprvé vyšla v roce 1959 v SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy, náklad 20 000 ks), o šest let později vyšla v roce 1965 ve dvoudílném provedení opět v SNDK v edici OKO (toto vydání ilustroval Jiří Tesař, náklad 25 000 ks) a třetí vydání vyšlo těsně před normalizací v roce 1970 v Mladé frontě (náklad neuveden). Podle tohoto vydání vnikla naše recenze.

V roce 1965 vyšla kniha ve dvou dílech s ilustracemi Jiřího Tesaře v tehdy populární edici Oko.
V roce 1965 vyšla kniha ve dvou dílech s ilustracemi Jiřího Tesaře v tehdy populární edici Oko.

Dobrodružnou stezkou

  • autor František A. Elstner
  • vydala Mladá fronta
  • vydání třetí, Praha 1970
  • cena vázaného výtisku 32 Kčs
  • kniha vyšla poprvé v roce 1959

František Alexander Elstner
Populární cestovatel, spisovatel a skautský činovník Frank A. Elstner (jak se nejčastěji podepisoval, 1902-1974), autor poutavých cestopisů a několika praktických knih o tábornictví, o vázání uzlů či o vaření v přírodě. Málokdo ví, že Elstner jako jeden z prvních českých skautů navštívil lesní školu v anglickém Gilwell Park. Právě on odtud přivezl tradici propojení rukou v kruhu kolem ohně, která se u nás stala součástí slavnostních ohňů. Elstner byl velmi bystrý pozorovatel a velkou měrou se zasloužil o kvalitu tábornických příruček u nás. 

Pocta starým knihám

Příručky, které ovlivnily tábornictví. Rádi bychom touto cestou vzdali hold skvělým autorům tábornických a zálesáckých knih minulosti. Postupně proto zařazujeme retrorecenze příruček, které nemalou měrou přispěly k šíření tábornické a zálesácké praxe u nás.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This