Zápisník pro malé skauty

Příručka formátu A6 obsahuje poznávání přírody, zdravovědu, a skautskou teorii i praxi. Je dobrým zdrojem nápadů pro hravé a zvídavé světlušky a vlčata.

Mezi naše recenze tábornických a zálesáckých příruček připojujeme Zápisník po malé skauty. Příručka vyšla v roce 2019 a řadí se mezi povedenější tábornické a zálesácké brožurky, kterých v posledních letech není mnoho. Na celkem 136 stránkách praktického formátu do batohu jsou především skautské reálie, náměty na poznávání přírody a zásady první pomoci pro menší úrazy a zranění.

To vše je doplněno herními náměty včetně her do přírody, kvízů a různých rukodělných nápadů a jednoduchých pokusů. Aktivnímu zapojení především světlušek a vlčat, na které je příručka zaměřena, je věnováno opravdu hodně pozornosti. Pěkným nápadem je vybarvení symbolu na každé stránce, kterou čtenář přečte a splní úkoly na ní uložené.

V příručce je řada zajímavých nápadů a tipů na pozorování.
V příručce je řada zajímavých nápadů a tipů na pozorování.

Příručka je názorná a bez větších chyb, je vidět, že autoři se tématikou zabývají dlouhodobě, a také ilustrace jsou vesměs podařené. Jedna závažnější výtka patří grafické úpravě, která mohla ilustracím věnovat víc pozornosti. Jsou zbytečně drobné, kolem mají prázdný prostor a při přiměřeném zvětšení by byly kresby mnohem návodnější.

Ukázka titěrných ilustrací, kolem nichž je plno volného místa.
Ukázka titěrných ilustrací, kolem nichž je plno volného místa.

Jestliže přírodním a zdravotnickým kvízům a aktivitám se Zápisník věnuje dostatečně, tábornické disciplíny poněkud zanedbává, kromě stručné práce s nožem, dvou základních uzlů a nepříliš podařené přípravy ohně je v příručce již jen pohled do táborového stanu. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu zaměření příručky na nízký věk vlčat a světlušek 8 – 10 let. Z tohoto pohledu jsou naopak trochu mimo stránky věnované noční obloze, vyhledání souhvězdí v nepřehledné kresbě by sotva zvládl i zkušený astronom.

V každém případě, jak už bylo řečeno, patří Zápisník až na drobnosti mezi podařenější původní brožurky pro vlčata a světlušky ve skautských oddílech v oblasti turistiky a pobytu v přírodě (pro starší a zkušenější skauty je vhodnější jiná příručka, viz recenze Skautská praxe 2.0 ). Je vidět, že autoři se problematikou zabývají delší dobu.

Zápisník pro malé skauty

  • autoři  Zdeněk Chval, Martina Honzů a Martina Procházková
  • ilustrace Libor Drobný a Jiří Petráček
  • vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media
  • Praha 2019
  • Doporučená cena v kamenných obchodech 149 Kč

Kolektiv autorů
Původní česká publikace trojice autorů se zaměřuje na aktivní přístup malých čtenářů k textu, brožura obsahuje řadu kvízů, námětů a aktivit pro menší čtenáře. Stejný autorský kolektiv vydal v roce 2017 podobně zaměřenou brožurku Zápisník malého zálesáka, kde jsou i některé totožné kresby.  

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This