Kniha S dětmi v přírodě

Publikace S dětmi v přírodě je zajímavým a hlavně původním doplňkem v nabídce dětských aktivit v přírodě. Je zaměřena na výtvarné zpracování přírodních materiálů, na rukodělné činnosti a nabízí i pocitové zážitky.

Knížka zpracovává na každé dvoustraně jeden námět a celkem obsahuje více než 50 původních postupů. Jsou určené spíše pro tábornicky a zálesácky méně zkušené děti, ale na druhou stranu i zkušenější vedoucí tábora či oddílu tady najde zajímavou inspiraci, kterou může využít.

Co publikace nabízí tábornickým oddílům a co jednotlivcům

Můžeme říci, že v současné literatuře tohoto typu se málokdy vidí tolik původních nebo přinejmenším původně zpracovaných námětů. Zaujme hlavně oblast výtvarných činností a také široká nabídka pocitových zážitků.

Příkladem výtvarných činností s přírodninami jsou třeba návody na přírodní barvy, vlastní štětce, inkoust z duběnek, listové mandaly, dřevěnou zvonkohru či mapování zvuků. Pojem výtvarná činnost je myšlen spíše jako směrování, nabídka a inspirace než jako popis konkrétního výtvarného díla či výtvarné techniky.

Pojetí tábornických námětů je trochu posunuté oproti běžné úrovni českých táborníků (už bylo řečeno, že publikace nepředpokládá velké tábornické zkušenosti). Máme na mysli třeba kevlarové rukavice pro vyřezávání nožem (anglický smysl pro bezpečnost), časově náročnou stavbu přístřešku (krytého listím) či popis zapálení ohně (pro úplné začátečníky). To ale neznamená, že zkušenější zde nenajdou zajímavé náměty, třeba pečení placek, vypalování hliněných korálků, odlévání stop či sluneční hodiny.

Nejsilnější je kniha v pocitově zaměřených námětech. Každému prospěje soustředění na dojmy a pocity při pobytu v přírodě. To je vzácné koření. Je možné vyzkoušet a vychutnat si například mapování zvuků (nakresli, co slyšíš), čtení letokruhů, naslouchání ptačí písni, noční pozorování a využít blahodárné lesní lázně (zkrátka se kochat).

Jak se nám knížka líbila

Z textu recenze je možné vyčíst, že nás kniha potěšila. Nemáme ani tak na mysli praktický přínos (nejde v pravém slova smyslu o tábornické dovednosti), ale o přístup. Autor chápe přírodu jako prostor k objevování, kochání a příjemným zážitkům. A to jsou činnosti blahodárné pro každého (zvláště v porovnání se zprávami o dění ve světě), ať je to zkušený táborník, občasný výletník či úplný nováček.

Všechny náměty doplňují doprovodné fotografie, které jsou občas trochu nevýrazné (také kvůli použitému papíru), ale uvedené postupy dokumentují dostatečně návodně. Každý projekt má soupis potřebných pomůcek a také popis postupu.

Autor je zkušený praktik, který s dětmi dlouhodobě pracuje a jeho kniha povzbuzuje objevování a tvořivost. V úvodu píše, že „knížka je pro každého, kdo chce vyrazit ven, objevovat a zažít dobrodružství. Je plná zábavných nápadů co podnikat venku a tvořivých projektů využívajících materiál nalezený v přírodě.

S uvedenou charakteristikou souhlasíme. Knížka přináší bezesporu zajímavé nápady a může být přínosem při přípravě programu kteréhokoliv dětského oddílu či letního tábora. Knížku „S dětmi v přírodě“ můžeme doporučit každému, kdo chce svůj přístup k přírodě a činnosti při pobytu v ní obohatit o nové nápady.

S dětmi v přírodě
Hry a dovednosti pro mladé dobrodruhy

  • autor Richard Irvine
  • vydala Grada Publishing, a.s.
  • Praha 2022
  • 158 stran
  • doporučená cena 399 Kč

Richard Irvine
Autor je řezbář a pedagog, který pracuje s dětmi i dospělými pod širým nebem téměř 30 let s cílem povzbudit v nich touhu objevovat, tvořit a hrát si v přírodě. Pořádá také lesní školy a školení aktivit v přírodě pro lektory a vedoucí. Je také autorem knihy „Vyřezávání dřeva s dětmi v přírodě“ (vydala Grada 2020). Richard Irvine žije v Devonu ve Velké Británii.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This