Velká indiánská kniha – Hau Kóla

Kniha plná návodů na výrobu indiánského oblečení, ozdob a zbraní opravdu potěší především zájemce o život indiánů, ale zajímat bude každého příznivce pobytu přírodě.

Po delším čase se v knihkupectví objevila původní česká novinka přinášející velmi pěkně provedené návody na výrobu indiánského oblečení a předmětů souvisejících s indiánskou tematikou. Velká indiánská kniha Hau Kóla je autorskou prací výtvarníka a kreslíře Lubomíra Kupčíka, který se o indiánskou kulturu dlouhodobě zajímá, a navíc je velmi zručným a oblíbeným kreslířem a ilustrátorem.

Velká indiánská kniha Hau Kóla je velmi významným autorským počinem, protože původních českých prací v tomto směru není mnoho. Navíc je publikace velmi pěkně výtvarně zpracovaná. Kreslené návody jsou doplněny skvělými ilustracemi uvedených předmětů. Člověk by se do výroby nejraději hned pustil už při prvním zalistování knihou.

Precizní návody na oblečení a ozdoby prozrazují velké zapálení pro indiánskou kulturu, méně už pro indiánské táboření. Autor nezapře spojení s velkou rodinou euroindiánů, kteří se zaměřují na život a zvyky původních obyvatel Severní Ameriky. Všechny návody jsou věnovány pouze indiánům plání, ostatní indiánské kultury zastoupené nejsou. K návodům jsou v knize v omezené míře uvedeny i doplňkové informace o indiánských kmenech zmíněné kultury.

Každý, kdo se zajímá o oblečení, ozdoby a zbraně spojené s kulturou obyvatel severoamerických plání, najde v knize Lubomíra Kupčíka mnoho skvělých návodů s řadou variant provedení výzdoby různých kmenů, vše velmi pečlivě a lákavě zpracované. Táborníci a zálesáci možná budou trochu postrádat předměty denní potřeby od nádobí, misek, nožů a potřeb pro rozdělávání ohně přes lenošky, sedátka a trojnožky až po vnitřní zařízení týpí. Ale to by kniha zase nabrala na tloušťce a už současných 50 návodů je porce víc než chvályhodná a úchvatně podmanivá.

Velká indiánská kniha Hau Kóla

  • autor Lubomír Kupčík
  • Vydalo nakladatelství Mladá fronta
  • Praha 2017
  • Doporučená cena 329 Kč

Lubomír Kupčík
Lubomír Kupčík (*1957) je český malíř, grafik a ilustrátor. Zájem o etnografii, zoologii a paleontologii ho v jeho ilustrátorské práci přivedl kromě jiného ke spolupráci s časopisy (Skaut, Junák, Woodcraft a další). Ilustroval celou řadu knih převážně se sci-fi, fantasy a dobrodružnou tematikou. Velká indiánská kniha je kromě ilustrací také jeho autorským dílem.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This