Sirup ze smrkových výhonků
|Jarní les poskytuje leccos dobrého a zdravého. Zkusili jste už například jednoduchý sirup z mladých smrkových výhonků, který má nejen příjemnou chuť a vůni, ale také dobře poslouží při rýmě a kašli?
Jednou jsem se na konci máje těšil na Brdském vandru z mladých smrkových výhonků, které tak krásně rozjasní lesy. Kamarád mi k tomu hned začal vyprávět o výrobě smrkového sirupu. Tak jsem si nakonec dle jeho rady nasbíral menší dávku s tím, že to vyzkouším.
Postupoval jsem podle následujícího receptu:
A tak jsem do cca sklenice velké asi 0,8 litru skládal ve vrstvách stále za sebou – výhonky, cukr, plátek citrónu…
Během následujících čtyř týdnů se díky slunečnímu svitu v uzavřené sklenici postupně objevovalo stále více zlatavého, ne moc hustého moku. Poté jsem sklenici otevřel a tekutinu ochutnal. Bylo to fakt moc dobré, až jsem začal mít obavu, jestli bude vůbec co zcedit. Sklenička čirého sirupu pak putovala do ledničky. Vymacerované smrkové výhonky jsem ještě před vyhozením zalil vodou a udělal si tak moc dobrou smrkovou limonádu.
Ani jsem netušil, jak brzo dojde na praktické použití sirupu. Hned první vlna prázdninových veder mne skolila docela drsnou virózou. Horečka, bolení v krku, suchý, trhavý a téměř nekončící kašel. Lékař předepsal antibiotika a doporučil mi užívat nějaké odkašlávadlo.
No a já si mohl kromě mátového a zázvorového čaje v pohodě naordinovat ještě třikrát denně lžičku vlastního „smrkového nektaru“.
Foto Zdeňka
Velmi zajímavé, připomnělo mi to čaj ze z mladých smrkových výhonků cca před 15 lety na čundru – taky moc dobrý! 🙂