Jarní zatykač

Pomůcky: seznam jarních květin
Orientační čas: neurčeno

Pozor, pozor! Hledá se jarní květina, kdo ji nalezne rozkvetlou a zatkne jako první, toho nemine bohatá odměna! Jarní hra na výpravu s oddílem.

Na začátku jarní výpravy vedoucí vyhlásí zatykač na nejznámější jarní květiny. Připraví si seznam cca 15 květin, které v daném území a čase mohou právě kvést. Může vyhlásit všechny najednou, nebo může seznam postupně obměňovat podle terénu, kterým výprava vede. Důležitá je doplňková informace, že květinu je třeba zatknout živou, tedy, že se jí nesmí nic stát.

Bledule jarní

První objevitel je zapsán do seznamu odměněných k příslušné zatčené květině, která je tím pádem ze seznamu vyjmuta a dál se po ní, aspoň na nějaký čas, nepátrá. Správnost nalezené květiny kontroluje celý oddíl, aby se všichni s kvetoucí rostlinkou seznámili. Vedoucí občas přečte aktuální seznam hledaných, aby připomněl, které květiny ještě nebyly nalezeny.

Čím je výprava delší, tím méně lidí na hru dokáže myslet a zatykače jsou řidší a řidší. Po uplynutí určité doby (například, když výprava přejde dál od místa nálezu) může vedoucí hledání již nalezené květiny obnovit. Po příchodu na jiné místo může seznam obnovit v celém rozsahu.

Plicník lékařský

Pro oživení hry může vedoucí také zvýšit odměnu na květiny dosud nezatčené a může seznam aktuálně rozšířit. Může přidat i nekvetoucí rostliny, které se samozřejmě poznávají obtížněji. Vítězem je nejúspěšnější detektiv, kterého vedoucí vyhlásí na závěr výpravy.

Hru je možné hrát na jednotlivce ale i na družstva. Je také samozřejmě možné hru obměnit podle místa a času výpravy a také podle úrovně znalostí členů oddílu. Je možné vyhlásit úplně jiný zatykač a pátrat po stromech, keřích (ať už kvetoucích nebo nekvetoucích), po chráněných rostlinách nebo třeba po rostlinách použitelných na přípravu čaje. Možností je mnoho a není také třeba je omezovat jen na jaro.

Jaterník podléška

Ale pravda je, že jarní květiny jsou nejoblíbenější téma. Po dlouhé zimě jsou jarní květy krásným připomenutím, že nastává pro táborníky čas výprav a dobrodružství.

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Jaro

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This