Marnivá krása bledule

V přírodě je několik poslů jara a mezi ty nejznámější patří také bledule jarní. Vzácně tvoří velké bílé koberce, a když na jaře na podobné místo přijdete, nemůžete se vynadívat.

Dobrou zprávou je, že ani současná epidemie koronaviru jaro nezastaví. A jak se říká v jedné pohádce Václava Čtvrtka, každá voda nakonec steče dolů a Stázina se dostane Kubovi za ženu. Příroda nám lidem posílá potěšující zprávu a naději zároveň, že vše pomine, a život se vrátí do normálních kolejí. Pro tuto naději článek o bleduli rádi zveřejňujeme.

Převislé květy bledule jarní jsou jedny z prvních, které na jaře můžete zahlédnout. Poznáte je podle velkého bílého květu podobného zvonečku. Konce okvětních lístků zdobí malé kulaté žluté skvrny, které jsou typickým poznávacím znakem bledule.

Bledule má ráda vlhko, kvete od února do dubna v olšinách, lučních nebo lesních prameništích v lužních lesích i na vlhkých loukách od nížin do hor. Nejčastěji ji najdete v rozmezí nadmořské výšky 300 až 600 m, někdy až do 1 000 m.

Kromě bledule se můžete setkat také s pojmenováním koukořička či koukořík, tak říkaly bleduli naše babičky. Krása bledule jarní ale má háček, obsahuje jedovaté látky (podobně jako sněženka). Nejvíce jedovatých alkaloidů je obsaženo v cibulkách. Bledule u nás patří mezi ohrožené rostliny a je chráněna podle vyhlášky 395/1992 Sb.

Krásné jsou i jednotlivé bledule, ale skutečně marnivou krásou tisíců květů hýří zjara místa, která bledule přirozeně zdobí bohatým kobercem květů. Bělostnou záplavou kvítků bledule se zjara můžete těšit ve vyhlášených lokalitách například na naučné stezce Peklo poblíž České Lípy, v Králově zahradě u České Třebové, nebo v lokalitě Třebichovická olšinka u Kladna. Další lokality najdete v Ransku na Havlíčkobrodsku, ve Chlébské na Bystřicku, či na Hroznětínské louce u Číhoště, ale i na mnoha dalších místech.

Abyste si nespletli bleduli se sněženkou (což by se mohlo u hodně rozkvetlých sněženek stát), tak si pamatujte, že sněženka nemá třech větších vnějších okvětních listech žádnou barevnou skvrnu a na vnitřních má žlutozelenou barevnou skvrnu připomínající podkovu. U nás roste také ještě bledule letní, která kvete později a na rozdíl od své jarní sestry má na jednom stonku 3-7 květů (bledule jarní pouze jeden, výjimečně dva květy).

I když v roce 2020 většina z nás krásu bledulí nejspíš neuvidí, stojí za to, počkat si na jejich parádní bílou záplavu někdy v dalších letech.

Fotografie Blanka Červinková

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Jaro

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This